Andezit Nedir?

ANDEZİT NEDİR?

Bir volkanik kaya olarak adlandırılan maden yer altı lav tabakasının dünyanın hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkması sonucu ani soğumasıyla beraber taşlaşan lafların sağlam ve bütün olarak kay parçalarına verilen ada andezit denir. Farklı ebat ve ölçülerde oluşumunu bitiren kayaçlar hepsi homojen ve tek parça halde bulunmaz. Gün yüzüne gelen lafların katmanlar halinde düz ve tek parça akması sonucu tek parça bloklar oluşması sonucu kaliteli andezit oluşmaktadır. Diğer aksi durumda ise malzeme parça halinde soğumaya başlar ve tek parça halinde oluşmamaktadır. Buda ürünün kalitesini olumsuz etkilemektedir. Daha detaylı ve kapsamlı bilgileri yazımızın diğer bölümlerinde detaylı inceleyeceğiz. Öncelikle bu ürünün ne gibi alanlarda kullanıldığını, hangi ebatlarda kullanımının yapıldığı, nasıl uygulama yapılması gerektiğini ve ne gibi durumlara dikkat edilmesi gerektiği hakkında tüm bilgileri yazımızda paylaşacağız. Öncelikle kullanımı sıklıkla yapılan andezit için nedir sorusu araştırma yapan insanlar için oldukça mantıklıdır. Bir tür doğal maden olan ham madde doğadan bloklar halinde çıkarılmaktadır. Bu işlem diğer tüm doğal madenler içinde ortak olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda bu ürün yapısı ve dokusu itibariyle tüm doğal taşlardan oldukça farklıdır. Bunu şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Ham madde olarak çıkarılan ürünler öncelikle üretimi yapılacak ürünlere göre kategorilere ayrılmaktadır. Bu işlem ile üretimde minimum maliyet prensibi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Diğer taraftan dokusu ve sunduğu avantajlar bakımından rakipsiz bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu geçmişte yapımında kullanılan yapıları incelediğimizde kolaylıkla görmekteyiz. Yapıları incelediğimizde tüm ürünlerin Ankara ilinden çıkarılan andezit taşı ile yapıldığını görmek çok kolay olacaktır. Bununla beraber kullanımı yapılan ürünler günümüzü kadar deforme olmadan gelmesi ürünlerin kalitesini gösterirken aynı zamanda onları uygulayan ustaların ne kadar deneyimli olduğunun göstergesidir. Bu yazımızda ürünler ve ham madde hakkında kısa bilgiler ile kullanıcıları bilgilendirmeye çalışacağız. Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Andezit

Bir çok doğal maden kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak doğru ürünü doğru alanlarda kullanmak deneyim ve ürün bilgisi gerektirmektedir. Bu doğrultuda doğal taş üreticisi İnci Andezit bünyesinde bulunan maden sahaları ve fabrikaları ile doğal taş sektöründe en bilgi ve tecrübeye sahip olarak ürün üretimi yapmaktadır. Bu bilgi ve birikimi deneyimli ustalarımızın yanında teknik destek sağlayan mimar, mühendis arkadaşlarımız ile projelendirmekteyiz. Diğer taraftan üretimi ve uygulamasında lider konumda olduğumuz andezit ve ürünlerin hakkında bir çok bilgiyi blog sayfalarından paylaşacağız. Öncelikle ürünler hakkında şunları söylemek doğru olacaktır. Üretimini yaptığımız ürünlerin ham maddesini anlamak ürün hakkında daha kapsamlı bilgilere sahip olmak anlamına gelmektedir. Öncelikle bu ürünün ham maddeleri magmatik lavların yer altından çıkması ve zamanla düzenli bir şekilde soğumasıyla oluşmaktadır.Bu oluşum sırasında her lav aynı sürede oluşmadığı gibi aynı kalitede kesinlikle oluşmamaktadır. Oluşumu sırasında ürünlerin renkleri birbirinden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada renk sırasını incelediğimizde en sert ve dayanıklı ürün olarak gri renkte ürün karşımıza çıkmaktadır. Bundan sonra renk olarak pembe ve kırmızı renklerde bulunan ürünler karşımıza çıkmaktadır. Çıkarılan bloklarda öncelik sağlam olması ve üretime uygun olmasıdır. Bir ürün ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa o blok taştan aynı zamanda daha fazla ürün çıkarılacaktır. Bu şekilde kısa sürede daha fazla ürün elde edilmiş olacaktır. Diğer taraftan bloklar ürünlerin ölçülerini etkileyecektir. Bunu şu şekilde açıklamak mümkündür blok ne kadar büyük olursa o kadar büyük plaklar üretilecektir. Üretimde kullanılacak andezit blokları kesinlikle dikdörtgen veya kare şeklinde üretimi imkansızdır. Bunun nedeni bu blokların tamamen doğal olması ve andezit taşı maden sahalarında süreklilik olmamasıdır. Maden sahalarından çıkarılan bloklar öncelikle üretimi yapılacak plaklara göre sınıflandırılması yapılması gerekmektedir. Bu sınıflandırma sonrası bloklar ürünlerin ebatlarına göre kesim işlemine tabi tutulmaya başlanmaktadır. Öncelikle ürünleri inceleyerek işe başlamak gerekmektedir.

 • Andezit kaplama taşı; bu ürünlerin üretiminde kullanılan bloklar ebatlarına göre sınıflandırılması gerekmektedir. Bundan ne anlamamız gerekmektedir. Öncelikle kesimi yapılacak ölçüler eğer standart boylara sahipse ve kalınlığı dört santimetrenin üstünde ise yapılması gereken kullanılacak bloğun ebatlarını artırmaktır. Kullanılacak bloklar yüksek ve geniş olması gerekecektir. Bu andezit ürünün üretiminde çok sayıda kullanılamaz ürün çıkacağından ürünün birim metrekare fiyatında beş Türk lirası fiyat farkı çıkacaktır. Diğer taraftan kaplama taşında ürünün boyları serbest boy ve kalınlığı dört santimetreden küçük olması durumunda kullanılacak bloklar parçalarının ebat sıkıntısız kullanımı yapılacaktır. Bundan dolayı bu andezit ürünün fiyatı diğer ürünlere oranla daha düşüktür. Bu ürün hakkında şimdilik söyleyeceğimiz bilgiler bu kadar ile sınırlıdır. Daha ayrıntılı bilgiler için diğer sayfalarımızı okuyunuz.
 • Andezit basamak taşı; bu ürün üretiminde genelde genişlik ve boy ölçüleri yüksek santimetreleri bulmaktadır. Bundan dolayı bu ürünün üretiminde mutlaka uzun bloklar kullanılmalıdır. Kullanımı yapılacak andezit blokları ürünün genişliklerine göre yükseklik seçilmesi gerekmektedir. Bu şekilde dışarı çıkarılan atık malzeme minimuma indirilecektir. Bu durum ise maliyetleri minimuma indirecektir. Bu şekilde üretimi yapılacak ürünlerin maliyetlerinde önemli miktarda azalmalar olacaktır. Bu durum ise bizlerin fiyat avantajı sağlamasına zemin hazırlayacaktır. Üretimi yapılacak basamak taşı için kullanılan birim ise metre tül olarak bilinmektedir. Ancak bilinmesi gereken siparişi verilen basamak ürünleri için rıht dahil fiyat alınması gerekmektedir. Aksi durumda ayrı fiyatlandırılan ürünlerde fazla miktarda fiyatlar ortaya çıkacaktır. Bu kısa bilgilendirme andezit basamak taşı bilgilendirmesi sonrasında ayrıntılı bilgileri iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.
 • Andezit harpuşta taşı; bu ürünün üretiminde yine plaklar halinde ürünler öncelikle üretilmektedir. Ancak bu plaklar üretiminden sonra yapılan işlemler tamamen farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan bu ürünlerin genişlikleri diğer tüm ürünlere oranla oldukça fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı bu ürünün üretiminde kullanılan bloklar yüksek ve geniş olması gerekmektedir. Diğer taraftan öncelikle andezit plaklar üretime tabi tutulmaktadır. Bu üretim sonunda çıkarılan plaklar isteğe bağlı olarak tek yada çift taraflı olarak profil veya pah işlemine tabi tutulmaktadır. Bu işlemler sonunda mutlaka damlalık işlemi yapılması gerekecektir. Bu bilgiler ışığından harpuşta taşı bu şekilde üretime tabi tutulmaktadır.

Üretimi yapılacak ürünlerin temel olarak bileşenleri bu şekilde sınıflandırılır. Bu noktada anladığımız ham madde büyüklüğü ve maden sahalarının el verişli olmasıdır. Maden sahaları ne kadar üretime elverişli olursa üretimi yapılacak andezit taşı o kadar uygun maliyetlere üretilmiş olacaktır. Biz İnci Andezit ailesi olarak üretimini yaptığımız tüm ürünler için ham maddeye maden sahalarından çıkarılmaktadır. Bu şekilde maliyetlerimiz en alt seviye kadar indirilmektedir. Böylece üretimde ve pazarlamada büyük avantaj sağlamış olarak karşınıza çıkmaktayız. Üretimi yapılan plakların ebatları mutlaka uygulama alanına göre seçilmesi gerekecektir. Bunu şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Bir yaya yürüyüşünde kullanılacak ürünün kalınlığı üç santimetre olarak tercih edilebilir. Diğer taraftan bu kalınlık dört veya beş santimetre olma durumu olmaktadır. Bunun kullanım alanları ise araçların kısmen üstünden geçtiği alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan basamak taşlarında üç ve ya dört santimetre kalınlık yeterli bulunurken harpuşta taşında ürünün üretim alanına göre on santimetre kadar kalınlık yeterli olacaktır. Bu durumların her kullanıcının bilmesi imkansızdır. Ancak bizler yılların tecrübesiyle andezit hakkında tüm bilgileri sizlerle ile ücretsiz olarak paylaşmaktayız. Ürünlerin kullanımını yapmayı düşünen kullanıcılar öncelikle bizleri arayarak randevu alması gerekmektedir. Profesyonel ekibimiz sizlerin tüm ihtiyaçlarına göre ürünleri seçmekte ve uygulama fiyatlarını sizlerle paylaşmaktadır.

ANDEZİT TAŞI ÖZELLİKLERİ

Yapı malzemesi olan ham madde kuvarter dönem olarak adlandırılan dönemde dünyanın hareketine bağlı olarak lafların oluşturduğu bir kayaçtır. Bu kayaç farklı renk ve dokulara sahiptir. Bunun nedeni soğuyan lavların derecesi ve ne kadar sürede soğuduğudur. Lavların geç soğuması veya tam bütün halde olmaması durumunda andezit taşı tam oluşmaz ve tam anlamıyla oluşmaz ve bir bütün halinde ömrü oluşmaz. Farklı bölgelerden çıkarılan sözde bloklar andezit olarak adlandırılmasına karşın kesinlikle gerçek ürünler değildir. Bunun nedeni tam taşlaşmamış ham maddedir. Bu ham maddeler kesiminde yumuşak ve bloklar halinde bulunması durumunda uygun fiyata ürün elde edilir. Bu satış fiyatlarına yansımaktadır. Ancak zaman içerisinde doğanın döngüsünde kar,yağmur ve tuz gibi kimyasalların etkisiyle bu oluşmamış andezit aşınır ve deforme olmaktadır. Farklı bölge ve illerin ürünleri bundan dolayı talep bulmaz. Ancak üzülerek ifade edelim ki bilgisizce alınan kimi ürünlerde bu gibi olaylarla karşılaşmak mümkündür. Bu ürünün ana vatanı Ankara ili Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede yer hareketleri ve kaynakların hareketleri sonucu bütün ve tam anlamıyla oluşmuş andezit taşı oluşmuştur. Malzeme bilgi ve birikimine sahip insanlar bu ürünün ne şekilde seçilmesi gerektiğini ve taşlaşmamış ürünün maliyetinin daha yüksek olacağını bilmektedir. Ankara’da üretimi yapılan ürünün farklı renk ve ebatları bulunmaktadır. Bu renk ve dokular taşlaşma süresine göre farklılık göstermektedir. Renk sıralaması gri den kırmızı veya gül kurusuna kadar olan ürünün taşlaşma süreci en az olan kırmızı ürünlerdir. Bu ürünler daha az sürede taşlaşmıştır bundan dolayı dayanım derecesi bir betona göre çok fazla iken gri andezit taşı  göre çok azdır. Gri renkte oluşan ürünler gözenek ve darbe dayanımı yüksektir. Bunun nedeni içinde yapıların sıklıklarının yüksek olmasıdır. Bu sık yapı ürüne sağlamlık ve darbe dayanımı gibi sağlamlık özellikleri katmaktadır. Diğer taraftan üretimi yapılan tüm ürün ham maddesinin özelliğini yansıtmaktadır.  Bu kapsamda andezit taşı incelemelerinde öncelikle duvar kaplama ürünleri ele almak istiyoruz. Bu uygulama oldukça sıklıkla yapılmaktadır. Bunun nedeni nedir sorusu üzerine oldukça mantıklı cevaplar alınmaktadır. Bu kapsamda bir cephede kullanımı yapılan ürün için öncelikli istek kesinlikle zamanla solmaması bunun yanında dış ortam şartlarında deforme olmaması gibi özellikler aranmaktadır. Bu şartların bir çoğunu bu ürün tek başına yerine getirmektedir. Bunun şu şekilde anlamak mümkündür. Cephede kullanımı yapılan ürünlerde zamanla kesinlikle solma meydana gelmemektedir. Diğer taraftan yaz ve kış aylarının tüm yıpratıcı etkisine karşılık olarak kullanılan ürünlerde her hangi bir solma veya parça kaybı kesinlikle yaşanmamaktadır. Bunun başlıca nedeni olarak ürünün iç yapısı gösterilmektedir. Bu alanlarda kullanılan ürünler hiç bir şekilde deforme olmamaktadır. Aksine zaman içerisinde tarihi görüntü alarak alanlara anlam katmaktadır. Diğer bir uygulama şekli olan zemin döşemesinde ise kullanımı yapılan ürünün kimyasal madde dayanımı yanında mutlaka darbelere ve doğa olaylarına karşı yüksek dayanıma sahip olması gerekmektedir. Zemin döşemesinde kullanılan bir ürün kış aylarında kimyasal solüsyona,yaz aylarında temizleyiciler ile temizlenmeye,dış ortam şartlarına bağlı olarak fiziksel darbelere maruz kalması olası bir durumdur. Bundan dolayı andezit bu alanda oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Diğer taraftan kış aylarında kaymaya bağlı çok sık sakatlanmalar yaşanmaktadır. Ancak bu ürün kullanıldığında bu sakatlıklar yok denecek kadar azalmaktadır. Bunun nedeni olarak ürünün yapısını göstermek doğru olacaktır. Mat ve kaygan olmayan yapısı kesinlikle ürüne dayanıklılık kazandırmakta ve yayaların kayarak düşmesini engellemektedir. Bu şekilde üretilen ürünleri özelliklerinden kısaca bahsetmiş bulunuyoruz. Kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız. Unutmayınız fabrikamız ücretsiz keşif hizmeti vermektedir.

ANDEZİT TAŞI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Bu bölümde her üründe ortalama değerler alarak oluşturulan ürünün teknik yapısına dair bilgi ve bazı değerler vereceğiz. Bu değerler farklı zamanlarda farklı kurum kuruluşlardan elde ettiğimiz sonuçların ortalamasını alarak elde ettiğimiz sayısal verilerdir. Bu andezit sonuçlarını kurum ve kuruluşlarca onaylı belgelerini istemeniz dahilinde sizlerle paylaşmayı taahhüt etmekteyiz. Yaptırdığımız her araştırmanın ve buna bağlı sonuçların firmamızın kalite belgelerine yansıdığını ve buna bağlı gerekli tüm kalite belgelerine sahip olduğumuzu belirtmek istemekteyiz. Iso kalite belgeleri,TSE alt uygunluk veya CE alt uygunluk belgelerine sahip andezit taşı üreticisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Şimdi bu ürünün ortalama sayısal verilerin ortalaması alınması sonucu çıkan sayısal verilere göz atalım;

 • Özgül ağırlık                              2.67 gr/cm3
 • Doluluk oranı                            %91.4
 • Ezilme dayanımı                       165kg/ cm3
 • Aşınma dayanımı                      49.3 cm2/cm2
 • Porozite                                      %8.43
 • Nem oranı                                  %1.09
 • Darbe dayanımı                        25 kg/cm2
 • Gözeneklilik                               %10.10
 • Basınç dayanımı                        939 kg/cm2
 • Ağırlıkça su emme durumu    %7,21

Ortalama sayısal değerler bu düzlemde oluşmaktadır. Kaliteli ve sağlam yapıya sahip ürünler kesinlikle zaman içinde deforme olmaz ve ömür boyu sağlam ve oynamadan yerinde durmaktadır.

ANDEZİT TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Bir yapı malzemesi olarak sıklıkla kullanımı yapılan ürünler genelde bakım onarım gerektirmektedir. Ancak bunların aksine andezit taşı bakım gerektirmez bunun aksine sadece temizleme gibi küçük işlemler istediği zamanlar olmaktadır. Bunu genelde hangi alanlarda kullanıldığına göre zaman aralığı değişmektedir. Bu kapsamda duvar kaplamalarında kullanımı yapılan ürünler için süre vermek gerekirse bu süre genelde elli sene gibi bir sürede sadece küçük onarımlar olarak tarihi yapılarda yapıldığı görülmektedir. Diğer taraftan zemin kaplamalarında ise kullanım alanlarına göre ürünün kir tutma süresi değişmektedir. Bunu şu şekilde açıklamak mümkündür. Zemin kaplamalarında kullanımı yapılan ürünler arasında en geç kirlenen ve temizliği kolay ürün olarak karşımıza andezit çıkmaktadır. Bu durumun böyle olmasıyla beraber sıklıkla zemin kaplamalarında kullanılır. Zemin kaplamaları ve basamak gibi ürünler genelde dış ortamda kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler dış ortam koşullarına dayanıklı ürünler ile kaplanmalıdır. Diğer taraftan bu kaplama malzemesi dış ortam koşullarına bağlı olarak kullanıma uygun olması gerekmektedir. Bunu şu şekilde açıklamak daha kolay olacaktır. Bir malzeme hem dayanıklı olmalı ve geç kirlenmeli hemde dış ortam koşullarında kullanıma uygun olmalıdır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda andezit taşı öncelikle olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürün hem yaz ve kış aylarında en uç noktalarda kolaylıkla kullanılmakta hemde temizliği kolay yapılmaktadır. Bu kapsamda sıklıkla sorulan soru olarak karşımıza bu soru çıkmaktadır andezit taşı nasıl temizlenir? Bu sorunun cevabı oldukça kolay olmakla beraber aslında çok bilinmeyen bir sorudur. Bu soruya cevap olarak öncelikle bu ürünün hiç bir kimyasaldan etkilenmediğini belirterek başlanmalıdır. Dış ortamda kullanımı yapılan ürünler en az yirmi seneye kadar su ile basınçlı veya basınçsız olarak temizliği yapılabilir. Diğer taraftan makine yağı ve diğer kalıcı yağ lekeleri için bu ürüne asitli sökücüler ile basınçlı sıcak su kullanımı yapılabilir. Bu uygulama en son çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan bu ürünlere silim yapılarak üst katmanların temiz tutulması sağlanabilir. Uzun yıllardır uygulaması ve üretimini yaptığımız tüm ürünler için en çok zor leke olarak karşımıza çıkan lekeyi sıcak su ve basınç yardımıyla yok ettiğimizi belirtmek isterim. Bu konu hakkında veya andezit taşı hakkında tüm bilgiler için bizleri arayınız. Fiyat teklifi ve ürün numuneleri için lütfen fabrikalarımızı ziyaret ediniz.

ANDEZİT TAŞI FARKI

Bir yapı malzemesi olan ürün ham madde kullanımı ve sunduğu imkanlar bakımında dış zemin ve duvar kaplama ürünü olarak çok avantajlı bir malzemedir. Sağladığı ısı yalıtım özelliğiyle andezit bir duvar kaplamasında rahatlıkla kullanılmasıyla beraber kaymaz yapısı sayesinde döşeme kaplaması olarak çok tercih edilir. Harcı seven yapısı malzemenin duvarda ve zeminde oynamadan senelerce durmasını ve işlevini yerine getirmesini sağlar. Ürün uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması durumunda senelerce kendini muhafaza edebilir. Bu özellikleriyle andezit taşı diğer tüm ürünlerden ayrılır. Bu ürünün kullanımı ve kullanım sonrası masraf giderleri olmaması ayrıca estetik değerleri yanımda kaymaz ve deforme olmaz yapısı tüm ürünlere karşı farkını ortaya koymaktadır. Bu ürünün diğer ürünlerden farkı nedir? Bu sorunun cevabı olarak uygulama sonrası performansı karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dış ortamlarda kullanımı yapılan ürün için dış çevrede rakibi yok gibi denilebilir. Dış ortamlarda genelde istenen kaymaz özelliklerde ürünler kullanımı olduğu kadar dayanımının üst seviyede olması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Üretimi yapılan zemin kaplamaları için ise en önemli olan özellik kaymaz yapısının yanında tüm zor koşullara karşı dayanım sağlaması gösterilmektedir. Diğer taraftan bu ürün grubunun dışında duvar kaplamalarında ise dekoratif özellik aranmakta ve bununla beraber farklı bir çok özellik istenmektedir. Bu özelliklerin başında güneş ışınlarının yıpratıcı etkisinin yanında hava koşullarına karşı dayanım gelmektedir. Bu başlıkta şunu açıklamak gerekmektedir. Cephe kaplamalarında ne tür malzeme kullanılırsa kullanılsın zamanla solar ve renk kaybına uğrar. Ancak doğal taş olan andezit taşı için bunu söylemek oldukça zordur. Kullanımı yapılan ürünler cephede kesinlikle solmaz ve hiç bir şekilde boyutlarında deformeler gerçekleşmez. Bunu özellik uygulanan yapıları incelediğimizde görmekteyiz. Bununla beraber bu ürünün kullanımının yapıldığı yapılarda cephede ısı yalıtım özelliği kazandırmaktadır. Bu özellik sayesinde yapı dış ortam koşullarına karşı dayanımı sınırı artmaktadır. Daha ayrıntılı ve kapsamlı bilgi için lütfen diğer yazılarımızı okuyunuz..

 

WhatsApp chat