Andezit Taşı Nedir?

ANDEZİT NEDİR?

Bir volkanik kaya olarak adlandırılan maden yer altı lav tabakasının dünyanın hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkması sonucu ani soğumasıyla beraber taşlaşan lafların sağlam ve bütün olarak kay parçalarına verilen ada andezit denir. Farklı ebat ve ölçülerde oluşumunu bitiren kayaçlar hepsi homojen ve tek parça halde bulunmaz. Gün yüzüne gelen lafların katmanlar halinde düz ve tek parça akması sonucu tek parça bloklar oluşması sonucu kaliteli andezit oluşmaktadır. Diğer aksi durumda ise malzeme parça halinde soğumaya başlar ve tek parça halinde oluşmamaktadır. Buda ürünün kalitesini olumsuz etkilemektedir. Daha detaylı ve kapsamlı bilgileri yazımızın diğer bölümlerinde detaylı inceleyeceğiz.

ANDEZİT TAŞI ÖZELLİKLERİ

Yapı malzemesi olan ham madde kuvarter dönem olarak adlandırılan dönemde dünyanın hareketine bağlı olarak lafların oluşturduğu bir kayaçtır. Bu kayaç farklı renk ve dokulara sahiptir. Bunun nedeni soğuyan lavların derecesi ve ne kadar sürede soğuduğudur. Lavların geç soğuması veya tam bütün halde olmaması durumunda andezit taşı tam oluşmaz ve tam anlamıyla oluşmaz ve bir bütün halinde ömrü oluşmaz. Farklı bölgelerden çıkarılan sözde bloklar andezit olarak adlandırılmasına karşın kesinlikle gerçek ürünler değildir. Bunun nedeni tam taşlaşmamış ham maddedir. Bu ham maddeler kesiminde yumuşak ve bloklar halinde bulunması durumunda uygun fiyata ürün elde edilir. Bu satış fiyatlarına yansımaktadır. Ancak zaman içerisinde doğanın döngüsünde kar,yağmur ve tuz gibi kimyasalların etkisiyle bu oluşmamış andezit aşınır ve deforme olmaktadır. Farklı bölge ve illerin ürünleri bundan dolayı talep bulmaz. Ancak üzülerek ifade edelim ki bilgisizce alınan kimi ürünlerde bu gibi olaylarla karşılaşmak mümkündür. Bu ürünün ana vatanı Ankara ili Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede yer hareketleri ve kaynakların hareketleri sonucu bütün ve tam anlamıyla oluşmuş andezit taşı oluşmuştur. Malzeme bilgi ve birikimine sahip insanlar bu ürünün ne şekilde seçilmesi gerektiğini ve taşlaşmamış ürünün maliyetinin daha yüksek olacağını bilmektedir. Ankara’da üretimi yapılan ürünün farklı renk ve ebatları bulunmaktadır. Bu renk ve dokular taşlaşma süresine göre farklılık göstermektedir. Renk sıralaması gri den kırmızı veya gül kurusuna kadar olan ürünün taşlaşma süreci en az olan kırmızı ürünlerdir. Bu ürünler daha az sürede taşlaşmıştır bundan dolayı dayanım derecesi bir betona göre çok fazla iken gri andezit taşı  göre çok azdır. Gri renkte oluşan ürünler gözenek ve darbe dayanımı yüksektir. Bunun nedeni içinde yapıların sıklıklarının yüksek olmasıdır. Bu sık yapı ürüne sağlamlık ve darbe dayanımı gibi sağlamlık özellikleri katmaktadır. Bu ve bunun gibi kapsamlı ve detaylı bilgileri yazımızın devamında ileteceğiz.

ANDEZİT TAŞI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Bu bölümde her üründe ortalama değerler alarak oluşturulan ürünün teknik yapısına dair bilgi ve bazı değerler vereceğiz. Bu değerler farklı zamanlarda farklı kurum kuruluşlardan elde ettiğimiz sonuçların ortalamasını alarak elde ettiğimiz sayısal verilerdir. Bu andezit sonuçlarını kurum ve kuruluşlarca onaylı belgelerini istemeniz dahilinde sizlerle paylaşmayı taahhüt etmekteyiz. Yaptırdığımız her araştırmanın ve buna bağlı sonuçların firmamızın kalite belgelerine yansıdığını ve buna bağlı gerekli tüm kalite belgelerine sahip olduğumuzu belirtmek istemekteyiz. Iso kalite belgeleri,TSE alt uygunluk veya CE alt uygunluk belgelerine sahip andezit taşı üreticisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Şimdi bu ürünün ortalama sayısal verilerin ortalaması alınması sonucu çıkan sayısal verilere göz atalım;

  • Özgül ağırlık                              2.67 gr/cm3
  • Doluluk oranı                            %91.4
  • Ezilme dayanımı                       165kg/ cm3
  • Aşınma dayanımı                      49.3 cm2/cm2
  • Porozite                                      %8.43
  • Nem oranı                                  %1.09
  • Darbe dayanımı                        25 kg/cm2
  • Gözeneklilik                               %10.10
  • Basınç dayanımı                        939 kg/cm2
  • Ağırlıkça su emme durumu    %7,21

Ortalama sayısal değerler bu düzlemde oluşmaktadır. Kaliteli ve sağlam yapıya sahip ürünler kesinlikle zaman içinde deforme olmaz ve ömür boyu sağlam ve oynamadan yerinde durmaktadır.

ANDEZİT TAŞI FARKI

Bir yapı malzemesi olan ürün ham madde kullanımı ve sunduğu imkanlar bakımında dış zemin ve duvar kaplama ürünü olarak çok avantajlı bir malzemedir. Sağladığı ısı yalıtım özelliğiyle andezit bir duvar kaplamasında rahatlıkla kullanılmasıyla beraber kaymaz yapısı sayesinde döşeme kaplaması olarak çok tercih edilir. Harcı seven yapısı malzemenin duvarda ve zeminde oynamadan senelerce durmasını ve işlevini yerine getirmesini sağlar. Ürün uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması durumunda senelerce kendini muhafaza edebilir. Bu özellikleriyle andezit taşı diğer tüm ürünlerden ayrılır. Bu ürünün kullanımı ve kullanım sonrası masraf giderleri olmaması ayrıca estetik değerleri yanımda kaymaz ve deforme olmaz yapısı tüm ürünlere karşı farkını ortaya koymaktadır. Daha ayrıntılı ve kapsamlı bilgi için lütfen diğer yazılarımızı okuyunuz..

 

WhatsApp chat