ANKARA ANDEZİT TAŞI

ANKARA ANDEZİT TAŞI

Yapı malzemeleri kullanım alanlarına göre ve uygulama alanlarının farklılıklarına göre değişiklik göstermektedir. Her yapı malzemesi kendi özelliklerine göre alanlarda uygulama yapılmalıdır. Bunu öncelikle uygulama alanın ne gibi özellikler istediğini anlama ile başlamalıyız. Bunu ilk başta anlaması ve gerekli ürünlerin analizini mimar ve mühendislerin belirlemesi gerekmektedir. Bu kapsamda konumuz gereği dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin başında andezit gelmektedir. Bu ürünün kullanım alanları ve ne biçimde kullanılması gerektiği hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz. İlk olarak bu madeni anlamak ve ne gibi işlemlere tabi tutularak üretimi yapıldığını bilmek gerekmektedir. bu kapsamda bilgileri incelemeye aldığımızda bu ürünün ebatları ve maden olarak dağdan nasıl çıkarıldığını üretim ebatlarının büyüklüğünü bir kullanıcı veya tasarımcı mimar olarak bilmek gerekmektedir. Özellikle bir yapı malzemesini anlamak onun ne alanlarda ne biçimde kullanıldığını anlayarak bakmak gerekmektedir. Bu kapsamda yapı malzemesi olarak andezit taşı genelde tarihi yapılarda ilk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapılarda genelde taşıyıcı özellikte veya kaplama anlamında kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Bir çok tarihi yapıyı incelediğimizde ürünlerin genelde işleme tabi tutularak motifler ile süslenerek yapıya dahil edilmiştir. Yapılarda özellikle tarihi yapılarda öncelik taşıyıcı sağlam malzeme bulmak büyük önem taşımaktadır. O dönemde hem taşıyıcı olması hem de işlenebilir olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılara anıtsal anlam yüklenmiş olacak hem de sağlam bir şekilde ömrünü sürdürmesi sağlanacaktır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda bu yapılar ürünler genelde Ankara ilinden çıkarılarak uygulandığı görülmektedir. Bu bölgeden çıkarılan ham maddeler işleme işlemine tabi tutularak ürün haline getirilmiştir. Bundan dolayı bu malzemeye Ankara taşı denilmektedir. Bu bölgede çıkarılan ham maddeler diğer tüm ürünlere kıyasla daha sağlam ve tam bloklar halinde çıkarılmaktadır. Bu bloklar öncelikle plaklar halinde ölçülere ayrılmaktadır. Bu noktadan sonra istenen ölçüler elde edilmektedir. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki andezit taşı diğer adı olarak Ankara taşı denilmektedir. Bu ürünün bu şekilde anılmasının nedeni madenin sadece bu alanda gerçekten kaliteli olarak çıkması gösterilmektedir. Bu kapsamda öncelikle ürünün ham maddesini inceleyelim. Daha kapsamlı bilgiler ve ürünler hakkında detaylı fiyat teklifi için hemen arayınız.

Ankara Taşı Üretim Aşamaları

Öncelikle bu ürünün ne aşamalardan geçerek kullanıma uygun hale getirildiğini inceleyelim. Bu kapsamda öncelikle ürünler ham maden olarak maden sahalarından çıkarılmaktadır. Bu noktada maden sahalarının verimli olması oldukça büyük öneme sahiptir. Verimli maden sahalarını maliyetleri minimuma indirerek üretim hızını artırmaktadır. Bu şekilde uygun maliyetlere sahip Ankara andezit taşı üretimi yapılmış olacaktır. Bu ürünlerin üretiminde öncelikle blokların verimli olması gerekmektedir. Bloklar iş makinesi yardımıyla çıkarılmakta ve fabrikalara taşınmaktadır. Bu nokta öncelikle çıkarılan blokların üretimi yapılacak ürünün ebatlarına göre sınıflandırılması gerekmektedir. Bu şekilde sınıflandırılan bloklar üretim aşamasında hız ve malzeme atıklarının oluşmasını engellemektedir. Bu kapsamda öncelikle blok seçimi yapılmalıdır. Sonrasında bu bloklar plaklar halinde kesime tabi tutuluyor. Bu işlem sonrasında plakların üretimi yapılamaya başlanmaktadır. Kesimi yapılan plaklar öncelikle en ve kalınlık anlamında sabit değerlere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki faktör bizlere ürünlerin üretiminde çıkan ilk rakamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan sonra diğer bir ölçü olarak boy uzunluğu çıkmaktadır. Bu ölçü öncelikle ürün üretiminde ilk malzeme israfının çıktığı noktadır. Fazla kalan kısmın çöpe atılması anlamını taşımaktadır. Bu ise maliyet anlamında ek ücret çıkarmaktadır. Bundan dolayı öncelikle uzunluk ölçüsü düşünülerek bloklar atılması gerekmektedir. Aksi durumda istenmeyen maliyetler andezit taşı fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Bundan dolayı mutlaka hesaplanma yapılması gerekmektedir. Bu şekilde üretimi yapılan plaklar boy olarak istenen ölçüye kavuştuktan sonra paletlere dizilmeye başlayacaktır. Bu işlem sırasında aynı doğrultuda dizilmesi ve sonrasında sarılarak çelik çember ile bağlanması gerekmektedir. Bu şekilde istenen bölgelere sevk edilebilir. Ürünler bu şekilde her bölüme sevk edilebilecek haline gelecektir. Diğer taraftan ürünlerin farklı işlemlere tabi tutularak farklı fonksiyonlara sahip olması istenmektedir. Bu ise farklı işlemler yapılması anlamını taşımaktadır. Bu kapsamda fabrikamızda istenen tüm işlemeler andezit plakların üzerine yapılmaktadır. Bu şekilde üretim aşaması son bularak ürünlerin oluşması sağlanmış olacaktır. Bir sonraki başlığımız uygulama alanları ve uygulama şekilleri olacaktır.

Ankara Andezit Taşı İşçiliği

Her ürünün üretimi ve ham maddesi kalitesini belirleyen önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu faktörler kadar önemli bir faktör vardır ki bu faktör işçiliktir. Bu faktör oldukça büyük öneme sahip olmakla beraber malzemenin ömrünü belirleyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu kapsamda bizler andezit taşı üretimi ve uygulaması aşamasına kadar olan tüm süreci anahtar teslim olarak yapmaktayız. Bu şekilde ortada çıkacak tüm sorunları tek elde çözüme kavuşturuyoruz. Bu noktada ilk olarak doğru ebatların uygulama alanına göre seçilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bizler ücretsiz keşif imkanı sunmaktayız. Ustalarımız ve mimar arkadaşlarımızdan oluşan ekibimiz uygulama alanına gelerek gerekli tüm ölçüleri göz önüne alarak metraj çıkarmaktadır. Bu metrajlara bakılarak fiyat teklifimizi sizler ile paylaşmaktayız.  Bu kapsamda yanlış ebatlar ve metrajlar kullanıcıyı yanıltmaktadır. Bu düzlemde çıkarılan fiyatlara bağlı kalarak müşteri memnuniyetini ön planda tutarak işçilik yapılmaktadır. Bu noktada kısaca andezit işçilikleri hakkında kısa bilgiler paylaşmakta fayda bulunmaktadır. Öncelikle ürünlerin kullanımı yapılacak alanlara göre ebatlarında farklılıklar göstermektedir. Bu kapsamda bir zemin kaplamasında minimum üç santimetre kalınlığında ürün kullanımı yapılması gerekmektedir. Diğer taraftan bu uygulama duvar olması durumunda kalınlık ideal olarak üç santimetre tercih edilmesi doğru olacaktır. Genişlik olarak duvarda uygulama şekline yani mekanik veya çimento katkılı harca göre farklılık göstermektedir. Ancak zemin döşemesi yapılacak ürünler için genişlik otuz santimetre olarak tercih edilebileceği gibi kalınlık on santimetreye kadar çıkmaktadır. Bunun nedeni ise üstüne uygulanacak basıncın duvara göre daha fazla olması gösterilmektedir. Diğer taraftan tüm uygulamalarda ortak olan andezit taşı kalitesidir. Üretimi yapılan tüm ürünler her ne koşulda olursa olsun kesinlikle deforme olmaz ve doğal olaylar olan güneş ışınları veya diğer tüm etkenlere karşı bozulmadan işlevini yerine getirir. bu şekilde kaliteli mekanları oluşması Ankara andezit taşı sağlamış olmaktadır. İşçiliği hakkında kapsamlı bilgiler ve işçilik fiyatları almak için hemen bizleri arayınız.

Ankara Andezit Taşı Dokusu

Ham madde bir ürünün dokusunu ve kalitesini belirleyen en büyük ve tek etkendir. Bundan dolayı bir doğal taş olarak andezit taşı dokusunu onun ham maddesi olan maden sahası belirlemektedir. Bu kapsamda maden sahalarından çıkarılan ürünlerin renkleri ve dokuları farklılıklar gösterir. Maden sahalarımızdan istenen büyüklükte ham madde çıkarıldığı gibi aynı zamanda gri,pembe ve kırmızı renklerde ürünler çıkmaktadır. Bu kapsamda bu renkler arasında en sağlam olan ve dayanımı en yüksek olan ürün gri renkte olan Ankara andezit taşı olarak çıkmaktadır. Bu renklerde çıkarılan bloklar daha sağlam olduğu gibi aynı zamanda tek parça ve büyük hacimlerde çıkarılmaktadır. Bu şekilde açıklayabildiğimiz konu hakkında daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

WhatsApp chat