ANDEZİT BORDÜR TAŞI

Günlük yaşamda yayaların kullanım  olanı olan kaldırım,binaların çevrelerinde suyu itmek için yapılan tretuvarlarda veya sert zemin ve çim alanları ayırmak için kullanımı yaygın olan andezit bordür taşı sağlam yapısı ve deforme olmayan dış görünüşü sayesinde tercih nedeni olmuştur. Her uygulamanın olduğu gibi bu uygulamalarında önemli olan bitiş noktası denilen bölgelerdir. Yaya kaldırımı veya tretuvar gibi özel alanlarda genelde zeminleri ayırmak için andezit taşı kullanımı yaygındır. Bu kullanımlarda neler dikkat edilmeli ve ürün hakkında daha kapsamlı bilgileri yazımızda ele alacağız. Lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Andezit Bordür Taşı Üretim Süreci

Her ürün gibi bu ürünümüzde ham olarak blok şeklinde fabrikamıza gelen ham maddelerden üretilmektedir. Üretimi yapılacak ölçülerin büyüklüğüne göre farklı büyüklükte bloklardan bir seçilir. Bu secim sonrasında blok istenilen ebatlara uygun bir şekilde andezit üretimini yapılır. Bu şekilde andezit bordür taşı üretim süreci başlamış olur. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ebatlar genelde 10*15*50 ve 10*20*50 gibi ebatlarda üretim yapılmakta veya 15*30*50 ve 15*25*50 gibi ebatlarda üretimi yapılır. Bu ebatların değişikliği kullanım alanları farklılığıyla oluşur. Bir anayol ve kaldırım inşasında 15*30*50 ebatlarında bordür kullanımı yapılırken bir villa veya yol kenarına 10*15*50 ebatlarında  ürünler kullanılabilir. Bu noktada önemli olan uygulaması ne kadar doğru yapıldığıdır. Uygulamasını yazımızda özenle anlatılacaktır. İstenilen ebatlarda üretimi yapılan andezit bordür taşı pah veya profil vurulmak üzere yan kesme makinesine götürülür. Burada tercihine bağlı olarak genelde pahlı kullanımı yapılan ürüne pah vurulur. Pah işlemi bitmiş ve temiz ürünler paletlere düzenli bir şekilde dizilir. Son olarak paletli ürünler hepsi aynı metrajda olacak şekilde streç bandıyla sarılır ve çelik çemberle bağlanır. Bu şekilde üretimi yapılan andezit bordür taşı istenilen bölge,il veya yurt dışına emniyetli ve bozulmadan teslimi yapılır.

andezit bordür taşı

Andezit Bordür Taşı

Andezit Bordür Taşı Nasıl Uygulanır

Üretimi hatasız yapılan sağlam ürünler şantiyelere kullanılmak üzere gönderilir. Teslimi yapılan ürünleri uygulanması ürünün kaliteli üretimi kadar değerli  bir süreçtir. Uygulamasında hatalar yapılan andezit bordür farklı sorunlar çıkarabilir. Bir yaya kaldırımı yapımında kullanılacak zeminin kesinlikle sıkıştırılması gerekmektedir. Sert zemine kaldırım yapılacak bölüme öncelikle ebatlanmış ürünler derz aralıkları bırakılacak şekilde dizilmelidir. Belli bir ve hizada dizilen andezit kesinlikle kaldırım ve yol arasında sıkışmalıdır. Asfalt yol üstüne dizilen ürünler zamanla asfalt çökmesiyle beraber altı boşalmaktadır. İsteğe bağlı olarak derzli veya derzsiz yapılan uygulama derzli olması halinde titizlikle derzleri doldurulmalıdır. Derz yapımında kullanılan derz harcı mil kumla yapılması önerilir. Bunun nedeni daha iyi aralara girmesidir. Cim alanları sert zeminle ayırmak için kullanılan andezit bordür taşı genelde 10*15*50 ebatlarında kullanılmaktadır. Bu ebatlar iki bölüm arasında bant oluşturur ve bu şekilde  bölümler oluşur. Bu uygulamada ürünün iki bölüm arası sıkışması ve zeminin sağlam olması gerekmektedir. Direk zemin üstüne uygulaması yapılan ürünlerin zamanla zemin çökmesi sonucu altı boşaldığı görünmektedir.

Andezit Bordür Taşı Ebatları

Müşteri istek ve kullanım alanları özelliklerine göre istenilen her ebatta üretim yapılmaktadır. Ancak genel olarak üretimi yaygın olan üretim ebatları  10*15*50,10*20*50 veya15*30*50 gibi ölçülerdir. Her ölçünün kullanım alanı farklı olmakla beraber kalite ve dayanım kalitesi aynıdır. Hepsinin ham maddesi aynı olması tipik özelliklerinin aynı olması anlamına geliyor. Kaymaz ve deforme olmaz yasıyla andezit bordür taşı tam anlamıyla bir dış mekan malzemesidir. İsteğe bağlı olarak pahlı,pahsız,profilli veya profilsiz olarak farklı ebatlarda üretim yapılır. Ancak genel kullanım pahlı kullanımıdır. Çünkü bitiş noktası sivri olması olası bir yaya düşmesinde yaralanmaların boyutunu büyütür. Andezit bordür taşı ebatları üretim kapasitesi ve malzeme kalitesi olarak her ürünümüzün arkasında durduğumuzu ve uygulamada en iyi olduğumuzu senlerin tecrübesiyle söylüyoruz. Daha detaylı bilgi ve ücretsiz keşif ekibimizden yararlanmak için bizleri Arayabilirsiniz.

 

WhatsApp chat