ANDEZİT MUCARTALI KAPLAMA TAŞI

Yapı malzemesi olarak kullanılan bir çok ürün üretimi ve uygulaması kendi özgü teknikler gerektirir. Bir malzemenin üretimi ve ömrünü onu oluşturan ham maddesinin kalitesi belirlemektedir. Ham madde malzemenin ömrünü ve kullanım alanlarını belirlemekle beraber ürünün üretiminde kullanılır. Dış mekanlarda özellikle sağlam yapılı ve ham maddesi olan ürünler kullanılır. Bu ürünlerin başında andezit gelmektedir. Doğal olan ham madde doğanın tüm yıpratıcı etkisine karşı sağlam durması insanlara ürün üretiminde kullanılması fikrini getirmiştir. Bu fikir doğrultusunda ürünler oluşmaya başlamıştır. Bu ürünlerin yapısının sağlam olması,kaymaması,onarım istememesi ve dış ortam koşullarına karşı dayanım sağlaması bu ürünün vazgeçilmez kılmıştır. Üretimi yapılan andezit taşı ürünleri öncelikle zemin uygulamasında kullanılmıştır. Bu kullanım zaman doğrultusunda duvar olarak devam etmiştir. İhtiyaçlar doğrultusunda ürünün ebatları ve çeşitleri zaman içerisinde artmıştır. Bu çeşitlilik günümüzde binlerce ebat ve ürün şeklinde oluşmuştur. Fabrikamızın  üretim bandında istenen her renk ve ebatta andezit taşı üretimi yapılmaktadır. Üretim bandımızın ve ürün çeşitlerimizin bu kadar fazla olması kendi ham maddemizi kullanmamız ve teknolojinin tüm imkanlarından yararlanmamızdan kaynaklanmaktadır. Üretimi yapılan ve en çok tercih edilen ürünler arasında andezit mucartalı kaplama taşı yer almaktadır. bu ürünün üretimi ve sonrasında kullanımı diğer ürünlerden farklı ve daha detaylıdır. Ürünün uygulama alanları ise isteklere ve ihtiyaçlara göre değişmektedir. Bu yazımızda andezit mucarta taşı üretim süreci,uygulama çeşitleri ve uygulama alanları hakkında bilgiler paylaşacağız. Daha kapsamlı bilgilere blog yazılarımızı okuyarak sahip olabilirsiniz.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Üretimi

Ham madde olarak fabrika stok sahasına gelen bloklar öncelikle üretim yapılacak ürünün özelliklerine göre ayrılır. Bu ayrım sırasında her blok  büyüklüğüne göre ayrıştırılır. Bütün ham maddeler aynı olduğundan dolayı üretim aşamasında kalite anlamında bir farklılık oluşmamaktadır. Üretim aşamasında andezit mucartalı kaplama taşı ham maddesi büyük ve uzun olmalıdır. Bu özelliklere sahip ham madde üretim aşamasında verimli olmaktadır. Verim zaman kaybını engellemekte ve aynı sürede daha fazla üretim yapmakla oluşmaktadır. Bu sürecin sonunda üretimi yapılacak ham madde elektronik kesicili makinelere vinçler yardımıyla taşınarak kesim işlemi başlatılır. Bu işlemin sonunda bloklar ürünün ebatlı hali olarak şekil almaktadır. bu süreçte yaygın kullanımı yapılan ürünler olduğu gibi özel olarak kesimi yapılan ürün ebatları vardır. Genel olarak dört santimetre kalınlık ve otuz santimetre genellikte andezit mucartalı kaplama taşı siparişi verilmektedir. Bu siparişlerin boyları genelde serbest boy olarak seçilmekle beraber özel olarak istenen ölçüler vardır. Bu ölçüleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 3*25* serbest boy/standart boy
 • 3*30* serbest boy/standart boy
 • 3*35* serbest boy/standart boy
 • 3*40* serbest boy/standart boy olarak değişmektedir. Standart boylarda genelde genişliğin iki katı olarak seçim yapılmaktadır.
 • 4*25* serbest boy/standart boy
 • 4*30* serbest boy/standart boy
 • 4*35* serbest boy/standart boy
 • 4*40* serbest boy/standart boy olarak andezit mucartalı kaplama taşı uzunlukları tercih edilmektedir. Bu bölümde diğerleri gibi iki katı tercih edilmektedir. Kimi özel uygulamalarda 3*30*80 gibi özel ölçüler kullanımı yapılmaktadır.
 • 5*25* serbest boy/standart boy
 • 5*30* serbest boy/standart boy
 • 5*35* serbest boy/standart boy
 • 5*40* serbest boy/standart boy olarak tercihler yapılmaktadır.
 • Bu ölçülerin dışında kendimizin üretimi ve uygulamasını yaptığımız genel kurmay başkanlık binasında kullanılmak üzere 10*40*standart andezit mucartalı kaplama taşı üretimi ve bu ürünlerin uygulamasını yaptığımız özel işlerde bulunmaktadır. İnci Andezit bünyesinde bulunan ustalarımız ve bunlara teknik destek  sağlayan mühendis ve mimarlardan oluşan ekibimiz metraj  ve uygulamasını yaparak anahtar teslimi iş yapmaktadır.

Kesimi tamamlanan ebatlı ürünler mucarta işlemi için kesim ve mucarta bandına gönderilir. Bu bölümde üç arkadaşımız bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bu işlem ebatlı ürünlerin mucarta yapılması ve çıkan ürünlerin tekrar ebatlanmasıyla bitmektedir. Bu işlemlerin sonunda andezit mucartalı kaplama taşı üretimi yapılmış olmaktadır. Bu noktadan sonra ürünler sarılarak çelik çemberler ile bağlanmaktadır. Bu şekilde sevkiyata  hazırlanan ürünler ülkemizin her bölgesine sevk edilmektedir.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Uygulaması

Üretim sürecini anlattığımız ürünün uygulama süreci aynı titizlik ve özen gerektirmektedir. Bu durumda öncelikle hangi bölümlere uygulaması yapılacağı çok önemlidir. Üretimi yapılan ürünler yer döşemesi,duvar kaplaması veya mekanik olarak farklı alanlara uygulanabilir. Bu noktada öncelikle yer döşemesi yapılması durumunda neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Üretimi yapılan andezit mucartalı kaplama taşı yer döşemesi olarak kullanımında öncelikle ürünler şantiyede uygun alanlara indirilmeli ve tekrardan taşınması durumu ortadan kaldırılmalıdır. Bu taşıma işleminde malzeme kayıpları yaşanmaktadır. Şantiye sahasına indirilen andezit mucartalı kaplama taşı kullanılmak üzere uygulama sahasına götürülmektedir. Bu noktada uygulama yapılacak alan mutlaka sıkışmış olması gerekmektedir. Oynayan ve sert olmayan zemin zaman içerisinde çöker ve malzemenin altı boşalmaktadır. Bunun önüne geçmek için sert zemine uygulama yapılmalıdır. Gro beton kullanılan alanda demir ile katkı sağlanmalıdır. Bu sürecin sonunda çimento katkılı harç yapılmalıdır. Bu harç yapımında su kullanımı çok az yapılmalıdır. Bu harç zemine eşit yükseklikte serilmeli ve mala adı verdiğimiz malzeme ile düzlenmelidir. Bu noktadan sonra çimento ve su ile hazırlanan şerbet adı verilen karışım harcın üzerine serilmelidir. Bu işlemde şerbet ve harç iyice karışmalı ve homojen yapıya sahip olmalıdır. Sonrasında andezit mucartalı kaplama taşı sert plastik çekiç ile uygulanmalıdır. Bu işlemlerin sonunda ürün zemine oturmakta ve düz bir alan oluşmaktadır. Sonrasında oluşan derz aralıkları mala yardımıyla doldurulmalı veya sulu şerbet ile doldurulmalıdır. Bu noktada önemli olan pürüzlü yapıya sahip andezit taşı bu işlemler sonrasında mutlaka temizlenmelidir. Duvar uygulaması yapılacak ürünler şantiye sahasında aynı özen ile indirilmelidir. Bu uygulamada önemli olan duvar yapısı ve malzeme uygulama şeklidir. Duvar yapısı mutlaka pürüzlü ve nemli olmalıdır. Bu yapıdaki duvarlara uygulama doğru sonuçlar verecektir. Sonrasında önemli olan kullanılacak harcın çimento oranı ve kimyasal yapıştırıcı kullanımıdır. Bu uygulamada şerbet kullanımı yapılmaz. Bunun yerine derz dolgu için ince mil kumdan yapılan derz dolgusu kullanılır. Bu kullanımdan sonra tel fırça ile temizlenir. Uygulama bitiminde ilk bir hafta mutlaka su ile nemlendirilmelidir. Son olarak mekanik uygulama adını verdiğimiz bir uygulama seçeneği olan uygulama vardır. Bu uygulama çelik taşıyıcılı sistem ile andezit mucartalı kaplama taşı uygulaması yapılmaktadır. Uygulama uzun süre askıda durmaktadır. Bu uygulama hakkında yazmış olduğumuz blog yazımızı okumanızı önermekteyiz. Daha kapsamlı ve detaylı bilgi için lütfen arayınız.

 

 

WhatsApp chat