Andezit Eskiltmeli Parke Taşı

ANDEZİT PARKE TAŞI

Dış mekan kullanımlarında en fazla tercih edilen malzemelerden olan andezit taşı farklı alanlarda farklı fonksiyonlarda kullanılmaktadır. Bu kullanımlar malzemeye katılan özelliklerle çeşitlenmektedir. Eksiltme adı verilen özellik son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan biz uygulamadır. Bu işleme ile yer döşemesinde köşeleri oval andezit parke taşı kullanımı artmıştır. Diğer ürünlerden farklı birçok özelliği vardır ancak en önemlisi kaymaz yapısıdır. Bu bölümde nasıl üretimi yapıldığı,nasıl uygulanması gerektiği ve ebatları hakkında bilgiler sizlerle paylaşacağız.

Andezit Parke Taşı Üretimi

Tüm üretilen ürünler gibi bu üründe ham madde olan blok taşlardan üretilmektedir. Ancak üretim sürecinde farklı işlemler ve fonksiyonlar kazanmaktadır. Genelde standartlarda üretimi istenilen andezit parke taşı genelde yer döşemesi olarak kullanılmaktadır. Bloklardan üretimi yapılan ürünün ilk aşamada kalınlık genişlik ve boyları standart olarak istenilen ölçülerde üretilir. Bu andezit parke taşı üretimi sürecinden sonra ebatlama makinesine iletilir. Bu süreçte malzemenin ebatları net olarak sabitlenmek üzere kontrol edilir. Kontrolleri sağlanan ürünün eksiltme sürecini başlatmak üzere makine forklift aracılığıyla iletilir. Bu noktada kazanlara doldurulan andezit parke taşı kendisinden daha sert olan çelik aşındırıcılarla uzun süreli bekletilir. Bu bekletme sürecinde makine malzemeleri homojen olacak şekilde sarsıntı oluşturacak şekilde karıştırır. Bu karışma sürecinde sert malzeme ve andezit kendi kendini yontmasıyla ürünün istenilen görünümü kazanması gerçekleşir. Bu noktada en önemli özellik kazandaki agreganın sertliği ve malzemenin kazanda durma saatidir. Fazla bekletilmesi durumunda aşınma derecesi fazla olacaktır kısa süreli uygulanan işlemde malzeme ham haliyle kalacaktır. Bundan dolayı ustaların bu noktada kazanı denetlemesi gerekmektedir. Üretimi yapılan andezit parke taşı kazanlardan çıkarılarak paletlere dizilmelidir. Sonrasında ebatları genelde 10*10*20 gibi ebatlara sahip olmasından dolayı paletlerde dağılma olasılığı daha fazladır. Bunun önüne geçebilmek için streçle sağlam sarılmalı ve çelik çemberler her palette standart iki sıra halinin dışında sık ve yatay olarak kullanılmalıdır.

Andezit Parke Taşı Kullanım Alanları

Farklı kullanım alanları olan bu ürünün genel olarak yer döşemesinde kullanılmasının nedenleri vardır. En büyük etmen kaymaz yapısı,deforme olmayan dış kabuğu ve sağlam iç kimyası malzeme seçiminde etkilir. Dış mekan kullanımında kaygan diğer ürünler kullanımında kışın kar yazın ise yağmur yağışlarında insanlar düşmekte ve yaralanmalar meydana gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına andezit dış mekanlarda tercih edilmektedir. Bunun yanında sağlam olmalı ve kışın tuz ve karda çatlayıp kırılmamalıdır. Bunun için kalite belgelerine ve sağlam referanslara sahip fabrikaları tercih edebilirsiniz. Üretim yapmayan toplama andezit taşı bularak piyasaya süren kişilerden kesinlikle alış veriş yapılmamalıdır. Bozuk ebat ve ölçülerde malzemeleri pazarlayan bu kişiler verdikleri ürünlerin arkasında durmamakta ve menşei belli olmayan ürünler pazarlamaktadırlar. Kullanım alanı olarak eksiltme yapılarak andezit taşı duvarlarda kullanılabilmektedir. Kimyasal yapıştırıcı kullanımıyla duvara sabitlenen kaplama malzemesi ısı yalıtımlı ve uzun süreli dayanıma sahip uygulama oluşturmaktadır. Müşteri istekleri çerçevesinde andezit parke taşı kullanım alanları farklılık göstermektedir. uygulama yapılacak bölümde nasıl ve ne şekilde kullanılacağına usta karar vermesi faydalı olucaktır.

Andezit Parke Taşı Uygulaması

Bir malzemenin kalitesi kadar onu uygulayan ustanın bilgisi ve tecrübesi çok önemli ve değerlidir.  Uygulama  yapacak ustanın nerede ne kadar malzeme gideceğini bilmesi yada hangi malzeme kullanımı daha iyi olacağını kullanıcıya iletmesi gerekmektedir. Bizler uzman ustalarımız,mimar ve mühendis çalışanlarımızla andezit işinde ücretsiz keşif ve projelendirme yapmaktayız. Uygulama sırasında sert zeminin bulunması ve sonrasında ıslatılarak sıkıştırılması gerekmektedir. Bu işlemin sonunda sıkışan zemine beton ve demir kullanılarak gro beton atılmalıdır. Arkasından çimento,kum ve su karışımı harç yapılmalıdır. Bu harcın yoğunluğu ustalar tarafından ayarlanmalıdır. Son olarak döşenirken su ve çimento karışımı şerbet her malzemenin altına özenle dökülerek andezit parke taşı uygulaması yapılmalıdır. Eksiltmeli duvar kaplamasında duvarın özelliği diğer uygulamalardaki ortak özelliklere sahip olmalıdır. Ek olarak  bu ürünün uygulamasında derz payı genelde kullanılmamaktadır. Yer döşemesinde kullanılması durumunda kimyasal derz dolgusu kullanılır.

Andezit Parke Taşı Ebatları

Farklı ebatlarda üretimi yapılan ürünlerin el kırımı ve makine kesimi olmak üzere farklı çeşitleri vardır. El kırımı çeşitlerinde ortalama ölçüler geçerliyken makine kesiminde istenilen net olçüler teslim edilmektedir. El kırımında genelde 10*10*10 ebatları yaygın olarak kullanılan andezit parke taşı makine kesiminde 10*15*20,10*10*15 veya 10*10*20 ebatları kullanımı yaygındır. Duvar kaplamasında daha ince ölçüleri kullanılan andezit taşı genişlik olarak en fazla yirmi santimetre tercih edilir. Bunun nedeni ağır olması durumunda duvarda tutunmasının zor olacağıdır. Bu ve bunun gibi etmenler ışığında farklı ebatlarda kullanımı yapılmaktadır. Fabrikamız elektronik beyinli makine parkıyla istenilen ebatlarda her türlü ürünün üretimini yapmaktadır. Daha detaylı ve kapsamlı bilgi içi Bizleri Arayınız.

WhatsApp chat