ANDEZİT U HARPUŞTA TAŞI

Yapımı tamamlanan bir çok yapıda ana sorun yapının su,yağmur suyu ve kar suyunda n etkilenmesidir. Bu noktada bir tarihi duvarın senelerce hiç bozulmadan ayakta durmasının nedeni sağlam temeller ve üstüne koyulan harpuşta taşı olarak görünmektedir. Yapımı tamamlanan duvarlarda suyun temele ve zemine ulaşması engellenmelidir. Bu iki noktada üst bölüme koyulan malzeme suya,soğuğa ve dış cevre koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır. Bu noktada andezit harpuşta  taşı ön plana çıkmaktadır. Malzeme hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilir veya diğer makalelerimizden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Andezit U Harpuşta Taşı Üretimi

Üretim aşaması yarı mamül olana kadar diğer üretimlerle aynı olan andezit taşı işleme işleminden sonra farklılık oluşturmaktadır. Genelde kalınlığı diğer ürünlerden fazla olan ürünün taşıması ve işlemesi oldukça zordur. Bu zorluk malzemenin kalın olması buna bağlı ağırlığının fazlalığı ve son işlemede içinin boşaltılmasıdır. Ölçüsü verilen andezit taşı genelde minimum altı santimetre olmaktadır. Uzunluğu genelde değişmektedir ancak fiyat ve uygulama kolaylığı acısından en uygun olan uzunluk serbest boy kullanılmasıdır. Serbest boy kullanımında malzeme firesi azalmaktadır ve uygulamada ustanın daha fazla metraj malzemeyi uygulamasının sağlamaktadır. Bu özellikler fiyatta maliyet avantajı olarak önümüze çıkmaktadır. Hazırlanmış yarı mamül andezit taşı içinin boşaltılması için kanal açma makinesine iletilir. Bu makine bant  sistemiyle çalışmaktadır. İki çalışanımızın çalışmakta olduğu makine malzemenin kalınlığı ve genişliğine göre ayarlamaları yapılır. Bu ayarlardan sonra içinin oyulması için özel yapılmış testereler takılır. Paletlenmiş andezit taşı boyları peşpeşe gelecek şekilde bandın üstüne dizilir ve bıçaklar genişlikleri kadar malzemenin içini oymaya başlar. Bu işlem taşın genişliğine bağlı olarak birkaç kez tekrarlanır. Bu işlemlerin sonunda andezit u harpuşta taşı ortaya çıkmaktadır. Son olarak yapılması gereken işlem malzeme profil ve pah vurularak mamül hale getirmektir. İsteğe bağlı profil ve pahı vurulan ürün sevkiyat için sahaya getirilir. Burada streçle sarılan ve bağlanan ürünler istenilen bölgelere iletilir. Daha kapsamlı bilgileri farklı yazılarımızdan ve ekibimizle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Andezit U Harpuşta Taşı Uygulaması

Bu ürünün uygulaması ve metraj çıkarması kesinlikle bir usta yardımıyla yapılmalıdır. Burada normalde duvarın genişliğinin dört santimetre fazlası olarak alınan andezit harpuşta taşı ölçüsü bu üründe tamamen farklıdır. Bunun nedeni bu ürünün bir şapka gibi duvarın üstüne oturmasıdır. Bundan dolayı et kalınlığı üç santimetre olarak kabul edilen ürünün siparişe geçilirken minimum altı santimetre olarak sipariş verilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan duvar kalınlığı yirmi beş santimetre olan bir duvarın ölçüleri üç santimetre et kalınlığı kabul edilirse otuz beş santimetre olarak verilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ürünün daha rahat uygulanması ve genişlikte malzemeyi esnetme imkanının ustaya verilmesidir. Üretimi yapılacak andezit u harpuşta taşı içi yirmi beş santimetre den iki veya üç santimetre fazla olmalıdır. Olmadığı durumlarda duvar şişmesi veya kalınlık değişiminde telafi edilemez. Şantiye sahasına gelen andezit taşı kesinlikle forklift veya daha hassas makineler vasıtasıyla şantiye sahasına indirilmelidir. İçleri boşaltılmış ürünler kırılma olasılıkları artmıştır. Bunun önüne geçmek için çok dikkatli olunmalıdır.

Andezit U Harpuşta Taşı Ebatları

Daha önceki bölümde bahsettiğim metraj ve ölçü çıkarma bölümü bu üründe oldukça önemlidir. Ürün maliyeti olarak andezit harpuşta taşı  fazla maliyete sahip ürünün ölçülerinde yapılan hata para ve zaman kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölçüsü alınan duvarın her zaman üstüne ürün et kalınlığı iki sefer eklenmeli ve duvar kalınlığının iki veya üç santimetre fazla olarak hesaplanmalıdır. Bu şekilde hesabı yapılan andezit taşı ölçülerinde hata payı ortadan kalkar. Metraj olarak ölçü birimi metre tül kullanılmaktadır. Bu konuda kesinlikle hata yapılmalıdır. Ürünün et kalınlığı kesinlikle üç santimetre den az olmamalıdır.

WhatsApp chat