ANDEZİT MUCARTALI BASAMAK TAŞI

Üretiminde ham madde olarak aynı madde kullanılmasına rağmen bu ürünün ebatları ve üretim aşaması diğerlerinden farklıdır. Bunun nedeni üretim sonrasında yapılan farklı işlemlerdir. Bu işlemlerin başında mucartalama işlemidir. Bu işlem sonrası andezit mucartalı basamak taşı oluşmaktadır. Bu işlem sırasında tepsili makine bant sistemi sayesinde bu işlem kolaylıkla yapılmaktadır. Bu işlemde kullanımı yapılan andezit mutlaka dört santimetre kalınlığında olmalıdır. Minimum  üç santimetre kalınlığında olması gerekmektedir. Daha az olması durumunda mucartalama işlemi yapılamamaktadır. Stok alanında bulunan ham madde öncelikle vinç yardımıyla büyük kesim makinelerine taşınır. Bu taşıma işlemi sonucunda ham madde istenilen ebatlarda kesimi yapılmaya başlanmaktadır. Bu kesim sonucunda ebatlanmış ham andezit taşı oluşmaktadır. Bu ürün istenilen kalınlık ve genişlikle olmakla beraber uzunluğu istenilen ölçülerden on santimetre uzundur. Bunun nedeni ise bantlı makinede işleme sırasında andezit mucartalı basamak taşı baş kısımlarında kırılmalar oluşmaktadır. Bu kırılmaları ortadan kaldırmak ve temiz uzunlukları sağlamak için kesim işlemi yapılmaktadır. Bu kesim sonucunda malzemenin uzunluğu kısalmaktadır. Bundan dolayı malzeme uzun kesilmektedir. Bu işlem sonrası ürün profil vurulmak üzere profil makinesine sevk edilir. Bu işlem sonucunda andezit mucartalı basamak taşı oluşmaktadır. Yazımızın diğer bölümünde malzeme ebatları ve özellikleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Andezit Mucartalı Basamak Taşı Ebatları

Bu ürünlerin kesimleri ve bu kesim sonrası işlemler farklılık göstermektedir. Genel olarak rıht dahil fiyatları firmamız vermektedir. Fiyatlarımızda rıht  dahil olması müşteri mağduriyetini ortadan kaldırmak içindir. Üretimi yapılan andezit mucartalı basamak taşı ölçü birimi metre tül olarak belirlenmiştir. Metre tül ölçüler yüz santimetre uzunluk bir metre tüle eşittir. Bu şekilde metrajlar çıkarılmaktadır. Metrajı bu şekilde çıkarılan ürünlerin ebatları müşteri talepleri doğrultusunda üretim yapılmaktadır. Bu üretimlerde genel olarak dört santimetre kalınlık ve otuz üç  santimetre genişlik ebatları kullanılmaktadır. Bunun kalınlık mucarta işleminde sağlamlığı sayesinde kullanılmaktadır. Genel olarak bu ebatlar düz andezit basamak taşı üretiminde kullanılmalıdır. Üretim aşamasında fabrikamız her renk ve ebatta üretim yapmaktadır. Kesim makinelerimiz  yirmi santimetre kalınlık ve özel uygulamalarda elli beş santimetre kadar genişlikte üretim yapılmaktadır. Şimdi andezit mucartalı basamak taşı ebatları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 3*30*serbest boy/standart boy
  • 3*33* serbest boy/standart boy
  • 3*40* serbest boy/standart boy
  • Bu kalınlık sabit kalmak üzere en genişliğini ihtiyaca göre değiştirilebilir. Uzunluk olarak istenilen ebatlarda üretim yapılmaktadır.
  • 4*30* serbest boy/standart boy
  • 4*33* serbest boy/standart boy
  • 4*40* serbest boy/standart boy
  • Bu kalınlıkta ise sabit kalmak üzere istenilen ebatlarda üretim yapılmaktadır.

Bu ebatların dışında on santimetre kadar kalınlık  ve elli santimetre kadar genişlikte istenilen renk ve dokuda üretim yapılmaktadır. Üretimi yapılan her ürün istenilen yükseklikte rıhtı kesilmektedir. Rıhtın kalınlığı üç santimetre olarak tercih edilmektedir. Bu kalınlık andezit mucartalı basamak taşı için en uygun ve yaygın kullanılan ebattır. Yazımızın diğer bölümünde özellikleri hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Andezit Mucartalı Basamak Taşı Özellikleri

Ürünün ham maddesi olarak kullanılan andezit tüm özelliklerini bu ürün üzerine aktarmıştır. Üretimi yapılan üründe en çok aranan özelliklerden biri olan kaymaz yapı bu üründe bulunmaktadır. Malzemenin yapısında bulunan kaymaz özelliği andezit mucartalı basamak taşı pürüzlü yapısı sayesinde kesinlikle sağlanmaktadır. Bu işlem sonrasında malzemenin düz yapısı pürüzlü hal alır ve bu şekilde kesinlikle kaymaz. Diğer bir özellik ise deforme olmayan yapısıdır. Bu özelliği dış ortamda malzemeye dayanıklılık sağlamaktadır. Bu şekilde uygulaması yapılan andezit mucartalı basamak taşı bozulmadan işlevini yerine getirmektedir. Üretim aşamasında istenilen ebatlarda üretimi yapılması uygulama sırasında uygulayıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Uygulaması yapılacak ürün için verilen ebatlarda üretimde kesilir. Bu şekilde uygulamada zaman kaybı yaşanmamaktadır. Uygulama sonrasında andezit mucartalı basamak taşı kolay temizlenir. Bu özelliği sayesinde kullanışlıdır. Zaman içerisinde deforme olmayan yapısı onarım gerektirmez. Bu özelliklerin sahip ürünler uygulama yapılarak yapılara farklı özellikler kazandırmaktadır.

WhatsApp chat