Andezit Profilli Harpuşta Taşı

Andezit Profilli Harpuşta Taşı

ANDEZİT HARPUŞTA TAŞI

Yapımı devam eden veya bitmiş işlerde önemli olan bitiş noktalarıdır. Bitiş noktaları yada eklenti noktası uygulamanın su almaması için önemli noktalardır. Yapısına su giren yapı veya duvar parçası zamanla deforme olur ve taşıyıcılığını kaybeder. Bu noktada bitişlerde yada duvar üstlerinde andezit harpuşta taşı kullanımı çok yoğun bir şekilde kullanılır. Bu kullanımın en büyük nedenleri arasında malzemenin görselliği,suya dayanımı ve  sert hava koşullarında kendini ve yapıda üstlendiği görevi yerine getirmesidir. Yapı malzemesi olan bu andezit ürünün kesinlikle profil veya pah vurularak mamül kullanılabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Özelikle havuz  başlarında yapılan uygulamalarda kullanılması kesinlikle gerekmektedir. Ürün hakkında daha detaylı bilgileri yazımızda paylaşacağız.

Andezit Harpuşta Taşı Üretimi

Ham madde kullanımı ve üretim mekanizması olarak diğer ürünlerle aynı şemaya sahiptir. Kesimi sırasında plaklar arasında kesinlikle ayırıcı yüzeyler kullanımı yapılmalıdır. Bunun en büyük nedeni genişliğinin sabit çıkmasına yardımcı olmasıdır. Ürün üretiminde kullanılan ayırıcı plakalar arasını açarak daha rahat kesim ve net ölçüde andezit harpuşta taşı çıkarmaya yaramaktadır. Genişlik ve kalınlık bu üründe önemlidir. Çünkü ürüne kesinlikle damlalık sonrasında pah veya profil uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulamalar kesimi yapılmış ham plak andezit taşı paletli şekilde makineye sevk edilmesiyle başlar. Sevk işlemi biten ham ürünün bant hatlı makinede iki kişilik bir ekiple profil veya pah işlemi yapılır. Malzemeyi makine bandının başında koyan arkadaşımız kesinlikle kalınlığı veya genişliği sabit olmayan ürünleri ayırmaktadır. Ayrılmayan ürünlerde pah ve profil kalınlığı ve şekli birbirini tutmaz. Bu ise uygulama sırasında zaman kaybı ve işçilik maliyeti olarak dönüşmektedir. Aynı kalınlık ise damlalık uygulaması mutlaka yapılması gereken andezit harpuşta taşı için olmassa olmazdır. Bantlı sistemde damlalık vurulması sırasında farklı kalınlık farklı derinlikte su oluklarının oluşmasına neden olmaktadır. Ürünümüzde çift taraflı profil veya pah uygulaması yapılabilmektedir. Bu şekilde istenilen noktalara istenildiği şekilde uygulama yapılmaktadır. Önemli olan doğru ölçülendirmek ve doğru metraj dır.

Andezit Harpuşta Taşı Uygulaması

Fabrikalarımızda üretimi yapılan ürünler şantiye taşıyıcı kamyon ve tırlar ile iletilir. Şantiye sahasına gelen ürünler şantiye indirilirken kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü andezit harpuşta taşı genelde uzun,profilli ve pahlı ürünlerdir. Uzun olması indirme sırasında kırılmasına neden olur veya pahlı,profilli bölümün kırılmaması gerekmektedir. Bu hassasiyet içinde ürünler şantiye sahasına indirilmelidir. Uzun ve özenle kesilmiş andezit uygulaması sırasında ustası kimyasal yapıştırıcı ve ve çimentosu yoğun harç kullanılmalıdır. Ürünlerin uygulanacağı bir duvar üstüyse bu bölüm ıslatılmalı ve yoğun çimentolu harç ile düzleştirilmelidir. Uygulaması yapılacak ürün düz ve çok az dışarı doğru meyilli olmalıdır. Üstüne gelen yağmur,kar sularını dış duvarın arkasına iletmelidir. İsteğe ve ihtiyaca göre çift profilli ve damlalıklı ürün duvarın iki tarafında eşit çıkma yapacak şekilde koyulmalıdır. Damlalık kısmı kesinlikle kesinlikte duvarın dışında kalmalıdır. Bu şekilde uygulaması yapılan andezit taşı uzun süreler boyunca sağlam kalmaya devam eder. Duvar uygulamasının üstüne uygulaması yapılan ürünün ise uygulamada farklı teknikleri vardır. Bu noktada tek taraf profil uygulanan ürün kesinlikle kimyasal yapıştırıcıyla uygulanmalıdır. Eğimi duvar yüzüne doğru olacak ürün duvarın iç kısmına doğru sokulmalıdır ve duvarın iç kısmında muhafaza edilmelidir. Bu şekilde uygulaması yapılan andezit taşı sağlam bir şekilde uzun yıllar dayanım sağlar ve deforme olmadan görevini yerine getirir. Daha kapsamlı bilgi ve detaylar için ücretsiz keşif imkanımızı kullanabilirsiniz veya Hemen Arayabilirsiniz.

Andezit Harpuşta Taşı Ölçü ve Ebatları

Bu ürünlerin ölçüleri metraj cinsleri olarak kaplamadan farklı olarak metre tül olarak verilir. Bunun nedeni uzun,profilli veya pahlı ürünler kullanılmasıdır. Bundan dolayı andezit harpuşta taşı metraj çıkarılması sırasında dikkatli olunmalıdır. Çıkarılan metrajlarda duvar kalınlığından ikişer veya üçer santimetre çıkıntı yapılmalıdır. Kalınlığı ve profil çeşitleri farklılık göstermiş olsada andezit harpuşta taşı ölçüleri üç santimetre kalınlıktan başlar on santimetreye kadar çıkmaktadır genelde genişlik ölçüsü yirmi beş santimetreden başlar altmış santimetreye kadar devam eder. Yazımızda ele aldığımız ürün ve ürünler hakkında daha kapsamlı bilgiler için blog yazılarımızı takip edebilir veya bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

WhatsApp chat