ANDEZİT ÇARPMA TAŞI

Bir duvar kaplama malzemesi olarak kullanılan ürün yapılara değer katması ve ısı yalıtımı gibi bir çok özelliği sayesinde kullanımı yaygın bir üründür. İç ve dış mekanlarda uygulaması yapılan andezit çarpma taşı farklı mekan ve hacimlere uygun ebatlarda üretimi ve uygulaması yapılmaktadır. Önemli olan malzemenin ebatlarının tam ve eksiksiz olması ve ustalığının iyi yapılmasıdır. Ebat kullanımı yanlış yapılan andezit taşı istenilen etkiyi sağlayamayabilir. Bir iç duvar kaplaması ile dış duvar kaplaması kesinlikle farklı ebatlarda olmalıdır. Bu yazımızda ürünü inceleme ve hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı yakalamış olacağız. Yazımızı dikkati okumak ürün hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Andezit Çarpma Taşı Nasıl Üretilir

Ham olarak maden sahalarından çıkarılan bloklar yükleyiciler vasıtasıyla taşıyıcı tır ve kamyonlara yüklenir. Sağlam ve büyük bloklar taşıyıcılar sayesinde fabrikalarımıza taşınır. Fabrikalarımızda andezit taşı vinçlerle elektronik beyinli kesim makinelerimiz vasıtasıyla kesim işlemi başlamaktadır. Kesim sırasında çalışanlarımız verilen ölçüleri makine hafızasına yüklenerek makinelerin kesmesi beklenir. Kesim sonucunda sağlam ebatları tam olan ürünler paletlere düzgün bir şekilde sıralanır. Bu sıralama işlemi sonrasında malzeme forkliftler aracılığıyla ebatlama bandına taşınır. Ebatlama bandında andezit  bir kez daha kontrol edilir ve işlenmek üzere ustasının eline gönderilir. Ebatlanmış olarak ustasına gönderilen ürün bu noktadan sonra işleme işlemi başlar. İşleme işlemi ustaların ellerinde yapılan andezit çarpma taşı ustaların elinde kırımı başlar. Bu kırım sürecinden sonra ürünün doğal ham hali ortaya çıkmaktadır. Bu üretimin asıl amacı malzemenin  doğal yapısını gün yüzüne  çıkarmaktır. Bu işlem sırasında manuel olarak kırımı yapılan ürünün farklı kalınlıklarda olması çok tabidir. Bunun nedeni kırım yapılması ve yapısı gereği kırılmasıdır. Bu özellik duvar kaplamasında avantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Bu avantajları yazımızda daha detaylı anlatacağız. Üretimi yapılan andezit çarpma taşı genişliği ve boyunda istenilen ebatları sağlamaktadır. Bundan dolayı müşterilerimiz istediği ebatları ustalarımız özenle işlerken fabrikamız titizlikle ebatlanmaktadır.

Andezit Patlatma Duvar Taşı

Andezit Patlatma Duvar Taşı

Andezit Çarpma Taşı Ustası

Her yapı malzemesinin kalitesi ne kadar önemliyse onu uygulaması o kadar değerli ve önemlidir. Bir malzemeyi amacı dışında kullanmak malzemenin gereksiz kullanımı ve o üründen beklenen performansın alınamaması demektir. Bu noktada doğru metraj ve keşif sonrasında usta işi uygulama andezit taşı için olmazsa olmaz bir özelliktir. Ustalığı iyi yapılan kaliteli ürünler senelerce hiç bozulmadan kendini muhafaza etmektedir. Keşif sırasında doğru metraj çıkarılması sizleri sonrasında taşıyıcı maliyeti ödemekten kurtarır. Bir usta yanlış metraj çıkarması sizlerin o metrajları referans alıp sipariş vermenizi ortaya  çıkarır. Nakliye bedelini ödeyerek almış olduğunuz ürünler gelir ancak yetmediğini yada fazla gelmesi durumu sizi maddi olarak zarara uğratır. Eksik gelmesi durumunda tekrar sipariş vermeniz gerekir ve bu taş maliyetini etkilemez ancak tekrar taşıma maliyeti eklenmesi demektir. Bu durum kimsenin hoşnut olacağı bir durum değildir veya fazla gelen andezit çarpma taşı kullanımı yapılana kadar bekleyecektir. Doğrusu yetecek ebatlardan birkaç metre fazla alıp uygulama sırasında doğacak kayıpları engellemektir. Duvar uygulaması olarak kullanımı yaygın ürün düz ve yüzeyi pürüzlü duvarlara uygulanması gerekmektedir. Yüzeyi pürüzsüz ve yamuk duvarlarda uygulanan  andezit çarpma taşı zamanla arkasındaki çimentolu harçla beraber duvardan ayrılır. Bu istemediğimiz bir durumu oluşturur. Pürüzlü duvarlarda uygulama yapılırken yapım işlemi öncesinde duvar kesinlikle ıslatılmalı ve nemlendirilmedir. Yapımı sırasında mutlaka çimentolu harcın çimento,kum ve su karışımına dikkat edilmelidir. Fazla çimento kuru harcın oluşmasını sağlarken az kullanımı kum yapıda harcın oluşmasını sağlar. Bu durumlar istenmez su oranı iyi olması çimentolu harcın kuru veya sulu olmasını engeller bu oranları ustalarımız ayarlamaktadır. Kuru ve sıcak duvarlarda sulu çimentolu harç kullanımı andezit çarpma taşı için iyi bir tercih olacaktır. Diğer değerli bir unsurda uygulaması yapılmadan önce ürünün çimentolu harçla ilişki kurduğu bölgeye kimyasal yapıştırıcı sürülmelidir. Bu ve bunun gibi bir çok bilgi ve tecrübeden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Andezit Çarpma Taşı Üretim Ebatları

Farklı renk,doku ve ebatlarda üretimi yapılan andezit çarpma taşı üretim ebatları genel olarak kullanımı yapılan ebatları bulunmaktadır. Bu ebatlar senelerin birikimi ve tecrübeyle oluşmuştur. Her ürün için farklılık göstermektedir ancak andezit çarpma taşı genelde onluk on beşlik ve yirmilik olmak üzere kullanımı yaygın ebatlarıdır. Kalınlığı farklı olması normal olarak kabul edilen ürünün genişlik ve boyu istenilen ölçülerde kesimi yapılmaktadır. Ancak fazla genişlikte ortada göbek adı verilen ham düz alan çok kalmaktadır veya uzun taşlarda kırım sırasında kırılması meydana gelmektedir. Bu durumlardan dolayı boyunu genelde yirmi beş  ve yetmiş santimetre arasında değişmektedir. Fazla uzun taşların çarpılması beraberinde taş israfını getirdiği gibi maliyet olarak standartların üstüne çıkmaktadır. Bilinen ebatlarda işlemler yapmak andezit taşı için uygun fiyatı beraberinde getirir. Daha kapsamlı bilgi ve metraj için Bizleri Arayabilirsiniz.

WhatsApp chat