ANDEZİT BORDÜR TAŞI

ANDEZİT BORDÜR TAŞI

Yapı tasarımcısı bir çok mimar ve mühendis yapı malzemesi tercihlerinde bulunmaktadır. Bu tercihlerin ana noktası uygulanacak ürünlerin sağlamlığı ve dayanımı oluşturmaktadır. Tasarımcılar bu kriterleri referans alarak uygun alanlara doğru ürünleri kullanarak tasarımlarını tamamlamaktadır. Bu kapsamda dış mekanlarda kullanılmak üzere bir çok farklı malzeme bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en fazla kullanım yapılan ürün ham maddesi olarak andezit ön plana çıkmaktadır. Bu ürün kapsamında yapılan tercihlerin ana nedeni ise ürünün dayanım katsayısının yüksek olmasıdır. Özellikle yaya kaldırımları ve önemli olanların düzenlenmesinde kullanılan ürün bir çok yapının dış cephesinde kullanılmaktadır. Bu kullanımlarda ortak olan nokta ürünün dayanım katsayısının yüksek olması ve kesinlikle uygulama sırasında kullanılan çimento katkılı harç ile arasındaki ilişkidir. Bu nedenler andezit taşı nasıl yıllara meydan okuduğunun bir göstergesidir. Bu kapsamda ham maddesi malzeme olarak bir çok ürün üretimi yapılmaktadır. Üretimi yapılan bu ürünler genelde dış mekanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre özelleşen ürünler farklı ebatlarda üretilmektedir. Bu üretimler sırasında belirli ölçülere göre üretilen ürünler farklı işlemlere tabi tutulmaktadır. Bu kapsamda yazımızda andezit bordür taşı ürünün inceleyerek kullanım alanları ve uygulaması hakkında bilgilere sahip olacağız.

Andezit Bordür Taşı İmalatı

Üretim aşamasından bahsedeceğimiz ürünün öncelikle ham maddesini incelemek gerekmektedir. Bu inceleme üretim aşamasının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Ham madde olarak kullanımı yapılan andezit dağlardan blok halinde çıkarılmaktadır. Tüm halde çıkarılan ham maddeler ölçülendirmek üzere kesim işlemi başlatılır. Bu işlem sırasında plaklar halinde ürünler oluşmaktadır. Bu işlem dikey ve yatay eksende kesim yapan bıçaklar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu işlemler sırasında önemli olan plakların birbirinden ayrılması ve eşit ebatlarda kesim yapmasıdır. Bu işlem sırasında mutlaka plaka ayıracı kullanılmalıdır. Bu ayıraca ek olarak profil demir kullanımı yapılması gerekmektedir. Bu kullanımın nedeni kesinlikle plakların eşit büyüklükte olmasını  sağlamaktır. Bu şekilde üretimi yapılan andezit bordür taşı ebatları istenen özelliklerde olacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken plakların bir biriden bağımsız kesilmesine dikkat etmektir. Kesim işlemi yapılan ürünler boy olarak sabit oranlarda veya müşteri istekleri doğrultusunda farklı boylarda kesimi yapılmak üzere diğer işlem makinesine alınmaktadır. Bu makinede andezit bordür taşı boy olarak ölçülendirilip üretilmektedir. Bu üretim sonrasında istenilen ölçülere sahip ürünler oluşmaktadır. Oluşan ürünler düzenli bir şekilde paletlere dizilerek depolama alanına taşınmaktadır. Bu işlem taşıyıcı aperatifli yükleyiciler tarafından gerçekleşmektedir. Bu yükleyiciler paletleri eşit mesafede aynı eksende taşıyarak ürünlerin zarar görmesini engellemektedir. Üretilen andezit bordür taşı için işleme olarak pah ve profil uygulaması yapılmaktadır. Bu işlemler iki ekip arkadaşımızın çalışması sonucunda bir kesim makinesinde yapılmaktadır. Kesim makinesi bantlı sistem ile kesim işlemini yerine getirmektedir. Bu şekilde üretimi yapılan andezit bordür taşı depo alanına gönderilerek önce sarılıp sonrasında çelik çember ile bağlanmaktadır. Bu işlemler sonrasında sevkiyata hazır olarak beklemektedir.

Gri Andezit Bordür Taşı

Gri Andezit Bordür Taşı

Andezit Bordür Taşı Metrajı Çıkarılması

Bir çok ürün uygulamasında farklı detaylar ve özellikleri vardır. Bu kapsamda andezit bordür taşı metrajının çıkarılması işleminin farklı detayları söz konusundur. Bu ürünün siparişleri verilirken öncelikle birim olarak metre tül olarak metraj çıkarılmalıdır. Bu işlem sırasında dizilen ürünlerin boyları referans alarak metraj çıkarılır. Ürünün ebatları kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda eğer bir cim alanı bölmek için yapılacak ürünün ebatları 10*15*50 olması gerekmektedir. Bu ürünün on santimetre olan genişliğinin iki santimetresi toprak bölüm arasında sıkıştırılmalıdır. Bu şekilde uygulanan andezit bordür taşı uzun yıllar boyunca bozulmadan konumunu sabitlemektedir. Diğer ürün grupları ise 10*20*50 dir. Bu ürün ise genelde kaldırımlarda ve yapı girişlerinde kullanılmaktadır. Bu ürün en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Bu ürününde en az dört santimetresi yerin altında bulunmalıdır. Bu şekilde uygulaması yapılan ürünler uzun süre bozulmadan durmaktadır. Son olarak 15*30*50 ve 15*40*50 ebatlarında ürünlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu ürünlerde minimum beş santimetresi toprak ile kaldırım arasında sıkışmalıdır. Bu şekilde andezit bordür taşı deforme olmayan sabit kalmaktadır. En sık kullanılan ebatlar bu şekilde sıralanırken müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda istenilen ebatlarda üretim yapılmaktadır.

Andezit Bordür Taşı Özellikleri

Diğer bölümlerde açıklamalarda bulunduğumuz ürünün tercih edilmesinin belli başlı nedenleri vardır. Bunlarında başında yıllara meydan okuyan yapısı gelmektedir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Doğal yapıdaki ürünlerin maddesi olan andezit dağlarda doğaya karşı dayanarak bütün halinde durmaktadır. Bu bloklar kesilerek ürünler elde edilmektedir. Dolayısıyla üretimi yapılan ürünler aynı şekilde hava koşullarına ve kimyasal ürün tahribatına karşı dayanıklı olacaktır. Uygulama sonrasında ürünler kolay temizlenmektedir. Kış aylarında en çok aranan özellik malzemenin kaymamasıdır. Bu özelliğe sahip olan andezit bordür taşı bundan dolayı yaya kaldırımlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

WhatsApp chat