ANDEZİT KAPLAMA

ANDEZİT KAPLAMA

Bir yapı malzemesi olan ürün farklı doku ve renklere sahiptir. Bu farklılık ürün çeşiti ve kullanım alanlarındaki farklılıklarla beraber yüzlerce farklı ürün ve ürün grubu çıkmaktadır. Bu kullanıcıya seçim yapabileceği farklı kategoride andezit taşı ürün yelpazesi sunmaktadır. Bu ürün gruplarından önemli olan doğru ürünleri seçmek ve doğru ustalarla uygulamasını yapabilmektir. Uygulama farklılıklarıyla andezit kaplama duvar,zemin veya dekoratif bir ürün olarak farklılık göstermektedir. Bu yazımızda ürünün kullanım alanları ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Daha kapsamlı detaylar için okumaya devam ediniz.

ANDEZİT KAPLAMA TAŞI

Bir yapı ürünü olan malzeme farklı kullanım alanlarında farklı işlevlerde kullanılır. Duvar kaplaması kullanımında yapılması gerekenler ve andezit malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler mevcuttur. Bu özelliklerin başında malzeme rengi gelmektedir. Şunu unutmamız gerekmektedir malzeme rengi ürünün yaşı belli etmektedir. Daha eski ve erken sürede taşlaşmış yapıdaki andezit taşı her zaman daha sağlamdır. Bundan dolayı renk seçiminde erken taşlaşan ve sert yapılı gri renk kullanımı her zaman doğru sonuç almanızı sağlar. Pembemsi renkteki andezit taşı ise sağlamdır ancak gri renkteki kadar değildir. Isı yalıtım altına uygulanan andezit kaplama taşı en büyük özelliği duvar harcıyla uyumu ve ısı yalıtım özelliği taşıyan yapısıdır. Isı yalıtım özelliği ve yer altından gelen suyu hapsetmesi duvar kullanımında avantajları arasındadır. Diğer taraftan ısı yalıtım malzemesi kırılıp darbeye karşı dayanımı az olmasına rağmen andezit kaplama taşı serttir ve her türlü darbeye karşın dayanımı yüksektir. Diğer bir konu ise yağmur suları veya kaldırımdan akıp binaya  sıtmaya çalışan sular ısı yalıtım taş yünü veya kimyasal ürünlerde şişme yapar ve yüz santimetreye kadar bölümlerde deforme olmasına neden olur. Bu durumu engellemek adına bu ve daha büyük yükseklikte andezit kaplama taşı kullanımı suyun malzemede hapsedilmesini sağlar ve binanın yapısına girişini engellemektedir. Uygulama esnasında ürünün kalınlığının minimum iki santimetre maksimum üç veya dört santimetre seçilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni ürünün yükünün fazla olması iyi değildir ve bu kalınlık darbe dayanımı ve ısı yalıtım özelliği isteneni sağlamasıdır. Genişlik  olarak on santimetre ve maksimum otuz santimetre kadar kullanımı önermekteyiz. Bunun nedeni harcın malzemeyi bir bölümden tutması olarak gösterebiliriz. Uygulama sırasında andezit bir bölümden harcı tutması diğer bölümlerin asılı kalmasına neden olur. Bu konuda uzman ekiplerle çalışmak ve usta seçimi büyük önem kazanmaktadır. Uygulama yapılacak bölümün yapısı çok önemlidir. Yapı önemi malzemenin tutunması için hayati önemdedir. Düz bir beton brüt duvarda kesinlikle astar sürülmeli veya kaba sıva yapılmalıdır. Bunun nedeni harcın duvarda tutunma yüzeyinin olmamasıdır. Kimyasal astar ve  sıva bu durumu düzeltir. Uygulaması yapılacak duvar su ile nemlendirilmelidir. Bunun avantajı duvarın yanmaması ve harcın suyunu çekmesini engellemektir. Bu detaylar ışığında uygulaması yapılan andezit kaplama taşı duvarla uyum sağlayacak ve kullanım süresi boyunca güvenle ve deforme olmadan görevini  yerine getirecektir.

ANDEZİT KAPLAMA TAŞI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu ürünün alımı yapılırken yada uygulaması sırasında çok yönlü dikkat edilmesi gereken kurallar ve özellikler vardır. Bu özelliklerin arasında en önemlisi malzeme ebatlarıdır. Uygulaması yapılacak andezit kaplama taşı ebadı ideal ölçülere ne kadar yakın olursa o kadar güvenli ve avantaja sahip olur. Ebatları orantısız büyümesi ürün maliyeti ve uygulamada maliyet farkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Duvar kaplamasında iki santimetre ve üç santimetre kalınlık ideal bir ölçüdür. Boy alarak serbest boy secimi uygulamayı kolaylaştırırken genişlik olarak on santimetre ve otuz santimetre ölçüleri ideal ölçülerdir. Bu ölçüler andezit kaplama taşı üretimi ve uygulamasında standart denilecek değerlerdeki ölçülerdir. Uygulamasında kesinlikle önceden referansı olan ustalarla çalışılmalıdır. Firmamız kendi ekibiyle yılların tecrübesiyle üretim yapmakta ve uygulamayı hassasiyetle takip etmektedir. Ekibimizin üyesi olan usta,mimar ve mühendis arkadaşlarımız sizlerin talepleriniz doğrultusunda ücretsiz keşif ve metraj hizmeti sunmaktadır.

ANDEZİT KAPLAMA TAŞI KULLANIM ALANLARI

Bu ürünün kullanım alanları genel olarak yer ve duvar kaplaması olarak değişmektedir. Yer döşemesinde üzerine yapılacak basınca bağlı olarak andezit kaplama taşı ebatlarında değişiklik yapılır. Değişiklik faktörü basınca bağlıdır. Bir yay kaldırımında üç veya dört santimetre kalınlık ideal ölçü kabul edilirken araba üstüne çıkması durumunda ideal ölçüsü dört ve altı santimetre arasında değişmektedir. Genişlik olarak otuz santimetre ideal olarak kabul edilirken kırk santimetre kadar yapılması kabul edilebilir. Uygulaması sırasında andezit kaplama çimentolu harca çakılmalı ve sert plastik yardımıyla yerine yerleştirilmelidir. Bu uygulama sırasında yere serilen harcın düz ve taşsız olmasına dikkat edilmelidir. Daha detaylı anlatımı andezit uygulaması adlı blogumuzda yer alacaktır. Bizleri arayarak ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanabilirsiniz.

 

 

WhatsApp chat