ANDEZİT TAŞI KULLANIM ALANLARI

ANDEZİT TAŞI KULLANIM ALANLARI

ANDEZİT TAŞI KULLANIM ALANLARI

Bir çok yapıda kullanılan yapı malzemeleri yapıya estetik ve işlev anlamında fayda sağlayarak yapı ömrünü uzatmaktadır. Yapıda kullanım alanına göre malzeme seçimi yapılması oldukça önemlidir. İşlevin gerektirdiği ölçüde tercih edilen ürünler uzun ömürlü ve estetik anlamda kalıcı olacaktır. Bu nokta dış mekanlarda ve duvar kaplamalarında doğal taşlar ön plana çıkmaktadır. Bu kullanımlarda önemli olan uygulama alanına göre ebat seçimi ve doğru tekniklerle ürün uygulaması yapmaktır. Yapılarda estetik görünüşe destek olmak ve işlev olarak yapıya bir anlam katmak amacıyla genelde dış mekanlarda kaplama malzemesi , basamak taşı ve duvar kaplaması olarak genelde ham maddesi andezit olan ürünler kullanılır. Bu ürünlerin özellikleri ve tercih edilmesinin nedenleri arasında bir çok etken vardır. Malzemenin ham maddesinin özelliklerini bilmek tercih nedenlerini anlamamızda bizlere yardımcı olacaktır. Bu noktada öncelikle andezit taşı hakkında bilgilere ve ürünün kulanım alanlarında istenen özellikleri iyi bilmemiz gerekmektedir. Bundan dolayı uygulama alanlarında istenen özellikleri anlamız bizlere ürün seçiminde daha kolay tercihler yapmamızı sağlayacaktır. Bu kapsamda öncelikle zemin kaplaması ve andezit arasındaki ilişkiyi ve bu alanda kullanılan malzemeden beklenen özellikleri anlayarak başlayalım.

Zemin Kaplaması & Andezit Taşı

Alanları birbirine bağlayan ve üzerinde araç veya canlı varlıkların hareketli olarak kullanımını yaptığı bölümlere zeminler olarak tanımlayabiliriz. Bu tanım zemin anlamını bir bölümünü kapsamakla beraber özgün bir tanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlarda önemli olan kullanıcı dostu alanlar oluşturmaktır. Bu alanların kullanıma uygun olmasıyla berber estetik anlamda insanları tatmin etmesi yanında uzun ömürlü ve ekonomik olması gerekmektedir. Bu kapsamda bu alanlar kaplama malzemeleri ile örtülerek estetik ve kullanım anlamında kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada kaplama malzemesi olarak andezit taşı ön plana çıkmaktadır. Öncelikle bu alanlarda istenen temel özellik malzemenin her koşulda kaygan olmamasıdır. Bu kullanıcı açısından kullanım esnasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Bir yaya yapıya giriş olarak kullandığı zeminde genelde olağan insan hareketi ile yürümektedir. Bu noktada kaygan bir yapıya sahip ürün kullanımı kullanıcının düşmesine ve ağır yaralanmasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı genelde dış mekanlarda kaygan yapıda olmayan andezit taşı kullanımı yapılmaktadır. Bu ürün gözenekli yapısı ve doğal yapısı sayesinde uzun yıllar boyunca aynı görünüşe saklamaktadır. Bunun yanında görünüşünün ve yapısının vermiş olduğu kaymayan yapısı ürünün kullanım alanlarını çeşitlendirmiştir. Bu ürün özellikleri sayesinde yapının bütün bölümlerinde kullanımı yapılmaya başlanmıştır. Zemin kaplamalarında aranan diğer bir özellik ise sağlam olması ve deforme olmamasıdır. Bu özelliği doğal bir malzeme olan andezit taşı sağlamaktadır. Dış mekanlarda doğa koşulları ve temizlemek amacıyla kullanılan asitli yıkayıcılar ürünleri aşındırmaktadır. Bu ürünleri sıcaklık farklılıklarına karşı dayanımı olması ve kış aylarında soğuğa karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu nokta kullanımı yoğun bir şekilde yapılan ürün andezit olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünün doğal olması ve ham maddesinin dağlardan çıkarılması onun doğa koşullarına karşı dayanımını sağlamaktadır. Ürün kullanımı genelde yay kaldırımları, yapı girişleri, tretuvar ve özel girişli kamusal alanlarda yapılmaktadır. Bu alanlarda aranan diğer bir özellik ise deforme olmaması ve kolay temizlenebilmesidir. Dış mekanlarda kullanılan zeminler genelde çabuk kirlenir. Bu alanların bunun aksine kolay temizlenmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu kapsamda genelde andezit taşı bu alanlarda kullanılmaktadır. Ürün kesinlikle zaman içerisinde deforme olmaz. Yılların geçtikçe estetik değeri artar ve bulunduğu yapıya tarihi bir anlam yüklemektedir. Bunu uygulaması yapılan T.B.M.M bina ve çevre düzenlemesinde görmek mümkündür. Kullanımı sıklıkla yapılan andezit taşı bir başka kullanım alanı ise basamak taşıdır. Bu alanın özellikleri ve kullanım için aranan özellikleri diğer başlığımızda inceleyelim.

Basamak Kaplaması & Andezit Taşı

Basamaklar farklı kotlarda bulunan iki veya daha fazla noktanın ulaşımını sağlayan eşit kotlu farklı seviyelerdeki düz alanlardır. Canlı varlıkların farklı zaman ve mevsimlerde bulunduğu bölgenin yoğunluğuna göre kullanım sıklığı değişmektedir. Bu alanlarda en önemli aranan özellikle sağlam olması ve kış aylarında kaymaz. Bu noktada andezit taşı kullanımı oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu malzemenin kullanımının yapılmasının nedeni ürünün hiçbir şekilde kaymaması ve kesinlikle deforme olmamasıdır. Uygulama sırasında istenilen ebat ve metrajda üretiminin yapılmasının diğer bir tercih nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanımı yapılacak andezit öncelikle metraj ve ebatlarının doğru çıkarılması gerekmektedir. Bu noktada ustaların yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Firmamız ücretsiz keşif ve sonrasında metraj çıkarılması işlemini yapmaktadır. Daha kapsamlı bilgi ve fiyat teklifi için hemen arayınız.

WhatsApp chat