Andezit Eskiltmeli Parke Taşı

Andezit Parke Taşı

Dış mekan kullanımlarında en fazla tercih edilen malzemelerden olan andezit taşı farklı alanlarda farklı fonksiyonlarda kullanılmaktadır. Bu kullanımlar malzemeye katılan özelliklerle çeşitlenmektedir. Eksiltme adı verilen özellik son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan biz uygulamadır. Bu işleme ile yer döşemesinde köşeleri oval andezit parke taşı kullanımı artmıştır. Diğer ürünlerden farklı birçok özelliği vardır ancak en önemlisi kaymaz yapısıdır. Bu bölümde nasıl üretimi yapıldığı, nasıl uygulanması gerektiği ve ebatları hakkında bilgiler sizlerle paylaşacağız.

Andezit Parke

Öncelikle ifade etmek isteriz ki her doğal taşın farklı ebatlarda ve farklı kullanım alanları için el kırımı veya makine kesimi olarak üretimleri yapılmaktadır. Ancak ifade etmek isteriz ki bu ürünlerin her biri için farklı üretim şekilleri ve uygulama biçimleri bulunmaktadır. Bu kapsamda ifade etmek gerekirse Ankara andezit taşı ham maddesi kullanımı yapılarak üretimi yapılan ürünler genelde dış mekanlarda kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlarda ifade etmek isteriz ki uygulamalar oldukça farklı olarak bizleri karşılamaktadır. Kullanımı yapılan ürünlerin ebatları oldukça kalın olduğundan genelde araçların kullanımı yapacağı alanlarda uygulama yapılmaktadır.

Öncelikle bu ürünün satış birimini anlamaya ve müşterilerimizin tekliflerde ne gibi durumlara dikkat ederek ürünlerin siparişini vermesi gerektiğini anlayalım. Üretimi yapılan ürünlerin dökme mi satışı yapılacak yoksa torbaya döküleceğini anlamak gerekmektedir. Bu durum bizler için torba maliyetinin yanında yükleme için personel gideri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler ürünlerin satışlarında satış birimi olarak ağırlık yani ton kullanımı yapmaktayız. Ürünlerin siparişlerinde ve tekliflerinde birim olarak teklifimizde ton kullanımı yapmaktayız.

Ancak müşterilerimiz ton olarak aldığı ürünleri metrekare olarak uygulamaktadır. Bu ise ürünler için metrekare olarak kaç Türk lirası maliyeti olduğunun hesaplanması gerektiğini ifade etmektedir. Öncelikle ifade etmek isteriz ki andezit taşı için 10*10 küp taş bağlamında bizler beş veya altı metrekare alan kapladığını ifade edebiliriz. Bu durumda alınan fiyatın maliyeti karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber ürünlerin ebatlarına göre fiyatlarında değişimlerde meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ürünlerin ebatları 8*8 veya 6*6 olarak üretimler yapılmaktadır.

Bu üretimlerde ifade etmek isteriz ki her bir ürün için bizler farklı fiyat aralığı belirlemekteyiz. Bunun nedeni ürün küçüldükçe birim zamanda ortaya çıkan ürün miktarının azalmasıdır. Bundan dolayı diğer plak taşların aksine ebatlar düştükçe ürünlerin fiyatlarında artışlar meydana gelmektedir. Üretimi yapılan ürünlerin incelemesini yapacağımız diğer başlıklarımızda ifade etmek isteriz ki andezit parke taşı için özellikle kullanım alanları olarak araç yolları tercih edilmektedir.

Üretimi yapılan ürünlerin genelde yaya kaldırımlarında veya alanların sınırlanması gibi alanlarda kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Bu kapsamda oldukça popüler olan Arnavut kaldırımında kullanımı yapılan ürünler andezit parke ürünleridir. Bu uygulama genelde bordür taşı ile sınırlandırılan kaldırımın içerisinin el kırımı ürünler ile doldurulması ile oluşmaktadır. Bu uygulamalarda derz dolgu kullanımı yapılmaktadır. Bunun yerine genelde ince kum kullanımı yapılarak derz aralıkları doldurulmaktadır. Ancak ifade etmek isteriz ki bu ürünlerin uygulama zeminleri mutlaka sıkıştırılmış toprak olması gerekmektedir. Ürünlerin altına gro beton atılmasına bazı durumlarda gerek yoktur.

Ürünlerin uygulaması oldukça kolay olmakla beraber dikkat edilmesi gereken durumlar ve müşteri isteklerine göre farklı görseller oluşturulmaktadır. Öncelikle ifade etmek isteriz ki uygulamalarda farklı görseller için farklı renklere sahip andezit parke taşı yada farklı doğal taşların kullanımı yapılmaktadır. Ürünlerin uygulamalarında önemli olan ürünlerin uygulanacağı alanların sıkışmış toprak yada beton olmasıdır. Ana hedef zeminlerin çökmesinin önüne geçmektedir. Ürünlerin kırılması veya deforme olması söz konusu değildir. Bununla beraber ürünlerin derz dolgusu olmaması bizler için avantaj sağlamaktadır.

Alanlarda kullanımı yapılan ürünlerin olası bir yer değişme yada tamir edilme durumlarında ürünlerin tekrar kullanımı yapılabilmektedir. Bu kullanım ile ürünlerin geri dönüşümü yapılmasının önü açılmaktadır. Bizler andezit parke taşı uygulamalarında önemli olanın doğru teknikleri kullanmak olduğunu biliyoruz. Şehir yaşamında farklı arıza durumlarında zeminlerde oynamalar yapılarak arızalar giderilmektedir. Bizler bu kapsamda ifade etmek isteriz ki ürünler sökülerek tekrar kullanımı oldukça kolaydır. Bu ise kullanıcılar açısından oldukça büyük avantaj sahibi olmamız anlamına gelmektedir.

Ürünlerin hakkında bilgiler vereceğimiz bu sayfamızda gerekli kısa bilgiler sizin ile paylaşacağız. Öncelikle ifade etmek isteriz ki daha detaylı bilgiler ve farklı sorularınız için bizleri arayınız. Bizler yılların deneyimi ile tüm sorunlarınıza elimizden geldiğince cevaplar vermekteyiz. Ürünlerin ücretsiz numuneleri ve adrese kargosu için bizleri arayınız. Fabrikadan doğrudan satışlar için hemen bizleri arayınız.

Andezit Parke Taşı Üretimi

Tüm üretilen ürünler gibi bu üründe ham madde olan blok taşlardan üretilmektedir. Ancak üretim sürecinde farklı işlemler ve fonksiyonlar kazanmaktadır. Genelde standartlarda üretimi istenilen andezit parke taşı genelde yer döşemesi olarak kullanılmaktadır. Bloklardan üretimi yapılan ürünün ilk aşamada kalınlık genişlik ve boyları standart olarak istenilen ölçülerde üretilir. Bu andezit parke taşı üretimi sürecinden sonra ebatlama makinesine iletilir. Bu süreçte malzemenin ebatları net olarak sabitlenmek üzere kontrol edilir. Kontrolleri sağlanan ürünün eksiltme sürecini başlatmak üzere makine forklift aracılığıyla iletilir.

Bu noktada kazanlara doldurulan andezit parke taşı kendisinden daha sert olan çelik aşındırıcılarla uzun süreli bekletilir. Bu bekletme sürecinde makine malzemeleri homojen olacak şekilde sarsıntı oluşturacak şekilde karıştırır. Bu karışma sürecinde sert malzeme ve andezit kendi kendini yontmasıyla ürünün istenilen görünümü kazanması gerçekleşir. Bu noktada en önemli özellik kazandaki agreganın sertliği ve malzemenin kazanda durma saatidir. Fazla bekletilmesi durumunda aşınma derecesi fazla olacaktır kısa süreli uygulanan işlemde malzeme ham haliyle kalacaktır.

Bundan dolayı ustaların bu noktada kazanı denetlemesi gerekmektedir. Üretimi yapılan andezit parke taşı kazanlardan çıkarılarak paletlere dizilmelidir. Sonrasında ebatları genelde 10*10*20 gibi ebatlara sahip olmasından dolayı paletlerde dağılma olasılığı daha fazladır. Bunun önüne geçebilmek için streçle sağlam sarılmalı ve çelik çemberler her palette standart iki sıra halinin dışında sık ve yatay olarak kullanılmalıdır.

Andezit Parke Taşı Kullanım Alanları

Farklı kullanım alanları olan bu ürünün genel olarak yer döşemesinde kullanılmasının nedenleri vardır. En büyük etmen kaymaz yapısı,deforme olmayan dış kabuğu ve sağlam iç kimyası malzeme seçiminde etkilir. Dış mekan kullanımında kaygan diğer ürünler kullanımında kışın kar yazın ise yağmur yağışlarında insanlar düşmekte ve yaralanmalar meydana gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına andezit dış mekanlarda tercih edilmektedir. Bunun yanında sağlam olmalı ve kışın tuz ve karda çatlayıp kırılmamalıdır. Bunun için kalite belgelerine ve sağlam referanslara sahip fabrikaları tercih edebilirsiniz.

Üretim yapmayan toplama andezit taşı bularak piyasaya süren kişilerden kesinlikle alış veriş yapılmamalıdır. Bozuk ebat ve ölçülerde malzemeleri pazarlayan bu kişiler verdikleri ürünlerin arkasında durmamakta ve menşei belli olmayan ürünler pazarlamaktadırlar. Kullanım alanı olarak eksiltme yapılarak andezit taşı duvarlarda kullanılabilmektedir. Kimyasal yapıştırıcı kullanımıyla duvara sabitlenen kaplama malzemesi ısı yalıtımlı ve uzun süreli dayanıma sahip uygulama oluşturmaktadır.

Müşteri istekleri çerçevesinde andezit parke taşı kullanım alanları farklılık göstermektedir. uygulama yapılacak bölümde nasıl ve ne şekilde kullanılacağına usta karar vermesi faydalı olacaktır.

Andezit Parke Taşı Uygulaması

Bir malzemenin kalitesi kadar onu uygulayan ustanın bilgisi ve tecrübesi çok önemli ve değerlidir.  Uygulama  yapacak ustanın nerede ne kadar malzeme gideceğini bilmesi yada hangi malzeme kullanımı daha iyi olacağını kullanıcıya iletmesi gerekmektedir. Bizler uzman ustalarımız, mimar ve mühendis çalışanlarımızla andezit işinde ücretsiz keşif ve projelendirme yapmaktayız. Uygulama sırasında sert zeminin bulunması ve sonrasında ıslatılarak sıkıştırılması gerekmektedir.

Bu işlemin sonunda sıkışan zemine beton ve demir kullanılarak gro beton atılmalıdır. Arkasından çimento,kum ve su karışımı harç yapılmalıdır. Bu harcın yoğunluğu ustalar tarafından ayarlanmalıdır. Son olarak döşenirken su ve çimento karışımı şerbet her malzemenin altına özenle dökülerek andezit parke taşı uygulaması yapılmalıdır. Eksiltmeli duvar kaplamasında duvarın özelliği diğer uygulamalardaki ortak özelliklere sahip olmalıdır. Ek olarak  bu ürünün uygulamasında derz payı genelde kullanılmamaktadır.

Yer döşemesinde kullanılması durumunda kimyasal derz dolgusu kullanılır.

Andezit Parke Taşı Ebatları

Farklı ebatlarda üretimi yapılan ürünlerin el kırımı ve makine kesimi olmak üzere farklı çeşitleri vardır. El kırımı çeşitlerinde ortalama ölçüler geçerliyken makine kesiminde istenilen net ölçüler teslim edilmektedir. El kırımında genelde 10*10*10 ebatları yaygın olarak kullanılan andezit parke taşı makine kesiminde 10*15*20,10*10*15 veya 10*10*20 ebatları kullanımı yaygındır. Duvar kaplamasında daha ince ölçüleri kullanılan andezit taşı genişlik olarak en fazla yirmi santimetre tercih edilir.

Bunun nedeni ağır olması durumunda duvarda tutunmasının zor olacağıdır. Bu ve bunun gibi etmenler ışığında farklı ebatlarda kullanımı yapılmaktadır. Fabrikamız elektronik beyinli makine parkıyla istenilen ebatlarda her türlü ürünün üretimini yapmaktadır.

Daha detaylı ve kapsamlı bilgi içi Bizleri Arayınız.

WhatsApp chat